Home / Blog / March 2024 / Switch-It® Vigo Head Drive - czego potrzebuję, aby go skonfigurować?

Switch-It® Vigo Head Drive - czego potrzebuję, aby go skonfigurować?

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Switch-It Vigo to w pełni bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Bluetooth, który umożliwia obsługę wózka z napędem elektrycznym za pomocą niewielkich ruchów głowy, a także zintegrowany mikrofon do interakcji z urządzeniami Bluetooth. Poniżej omawiamy kwestie związane z konfiguracją. Zapoznaj się również z gamą filmów instuktażowych od producenta, NOW Technologies.

Z jakimi systemami sterowników wózków elektrycznych kompatybilny jest Vigo?

Vigo jest w pełni kompatybilny z gamą wózków z napędem elektrycznym Sunrise Medical, ale nie tylko - współpracuje z większością nowoczesnych systemów sterowania wózkami elektrycznymi. Vigo wymaga takiej samej konfiguracji elektroniki, jak inne specjalne urządzenia wejściowe, takie jak sterowniki specjalne głowy lub przełączniki sterujące napędem. Na przykład:

  • Sterowanie Curtiss-Wright R-NET z modułem wejściowym OMNI 2. Jest to podstawowa opcja dla naszych wózków Sunrise Medical Quickie Magic oraz Permobil. Ekran pozwala użytkownikowi wózka zobaczyć, co się dzieje, aby nie tylko prowadzić wózek, ale także obsługiwać wszystkie tryby wózka i urządzenia zewnętrzne (takie jak sterowanie środowiskiem na podczerwień i technologia mobilna z obsługą Bluetooth). Ponieważ jest to najpopularniejsza opcja, komponenty tutaj koncentrują się na konfiguracji R-Net. 
  • System Dynamix Linx za pośrednictwem modułu wejściowego DLX-IN500. Systemy sterowania Linx są opcją w wielu wózkach Sunrise Medical w Europie.
  • Ulepszony wyświetlacz Quantum Q-Logic 3 EX lub moduł SCIM

Komponenty do obsługi wózków elektrycznych

Zestaw słuchawkowy Vigo umieszcza czujniki żyroskopowe blisko głowy, aby interpretować ruchy głowy w celu sterowania wózkiem elektrycznym. Aby sam zestaw słuchawkowy był niezwykle lekki i niskoprofilowy, zewnętrzny moduł łącza żyroskopowego mocuje się do skrzynki sterującej Omni 2, przechowywanej w zapinanym na zamek etui z tyłu wózka z napędem elektrycznym Sunrise Medical. Sygnały z zestawu słuchawkowego są przesyłane do modułu odbiornika Cubo Bluetooth zamontowanego na górze ekranu wyświetlacza Omni 2. Cubo przekazuje informacje do Link za pośrednictwem kabla. Tutaj sygnały wejściowe są tłumaczone na sygnały joysticka, które system kontrolera wózka inwalidzkiego może wykorzystać do wszystkich funkcji wózka.

vigo + cubo receiver

Powyżej po lewej: Urządzenie z opaską Vigo i wielofunkcyjnym przyciskiem aktywacyjnym zamontowanym po prawej stronie.

Powyżej po prawej: Odbiornik Cubo, który odbiera sygnały z Vigo i przesyła je za pomocą kabla micro USB do jednostki Link, montowanej zazwyczaj z tyłu wózka inwalidzkiego.

switch it vigo

Powyżej po lewej: Jednostka Omni 2 wraz z ekranem wyświetlacza i zewnętrzną skrzynką sterującą (przechowywana w tylnym futerale zapinanym na zamek w większości wózków elektrycznych Sunrise Medical).

Powyżej pośrodku: Jednostka Link, która łączy się z Omni2 i tłumaczy dane z Cubo na sygnały joysticka, z których może korzystać wózek elektryczny.

Powyżej po prawej: Cubo in situ zamontowane nad ekranem użytkownika Omni 2.

Włączanie: czujnik zagłówka lub przełącznik alternatywny

Vigo wymaga zewnętrznego przełącznika do włączania i wyłączania, a także aktywacji połączenia Bluetooth i ponownej kalibracji przy każdym użyciu. Zestaw Vigo zawiera opcję przełącznika z regulacją siły nacisku "Headrest Sensor", który podłącza się do Cubo. Można go przymocować do przedniej części zagłówka za pomocą neoprenowej osłony z haczykiem i pętelką lub w niektórych przypadkach umieścić wewnątrz zagłówka tuż pod pokrowcem. Alternatywnie, można użyć dowolnego przełącznika kompatybilnego z gniazdem 3,5 mm, takiego jak przycisk buddy button. Wreszcie, przycisk wielofunkcyjny na czujniku Vigo zestawu słuchawkowego można nacisnąć przez 5 sekund, aby go włączyć.

headrest sensor

Przełącznik z regulacją siły nacisku Vigo "Headrest Sensor"

Po lewej: bez pokrowca, do użytku wewnątrz zagłówka lub innych wsporników

Po prawej: Przełącznik Headrest Sensor w neoprenowej osłonie z rzepem, do zamocowania na zewnątrz zagłówka lub w innym miejscu wózka.

Headrest Activation Switch

Przełącznik aktywacji zagłówka umieszczony na zewnątrz zagłówka

Dostęp do innych funkcji wózka elektrycznego: Zintegrowany przełącznik gestów i alternatywy

Zestaw słuchawkowy Vigo ma zintegrowany przełącznik czujnika gestów na podczerwień, który może być używany do uzyskiwania dostępu do menu Omni dla innych trybów, takich jak siedzenie. Jest on aktywowany przez ruchy twarzy, takie jak nadymanie policzków lub silne mrugnięcie. Alternatywnie, Vigo można skonfigurować tak, aby po pewnym czasie bezczynności przechodził do menu Omni, lub użyć drugiego przełącznika do przechodzenia między trybami i profilami.

Klucz sprzętowy USB: Programowanie i sterowanie myszą

Dodatkowo Vigo posiada zewnętrzny klucz sprzętowy USB. Można go podłączyć do komputera, aby dostosować ustawienia Vigo, a także użyć Vigo do bezpośredniego sterowania funkcjami myszy przez Bluetooth, jeśli jest to pożądane. Dla każdego systemu Vigo, zestaw słuchawkowy, łącze żyroskopowe, cubo i USB są sparowane w momencie produkcji, aby ze sobą współpracowały. Jednakże, dodatkowe klucze sprzętowe mogą być zakodowane w systemie po zakupie do użytku z innymi urządzeniami. Może to pozwolić osobie na sterowanie laptopem w jednym pokoju, sterowanie komputerem stacjonarnym w innym pokoju i dalsze korzystanie z systemu również tam.

vigo usb dongle

Powyżej: Klucz sprzętowy USB Vigo do programowania i sterowania myszą komputerową
Poniżej: Oprogramowanie do programowania Vigo

vigo programming software

Chcesz dowiedzieć się więcej o Vigo? W Internecie dostępny jest szereg filmów instruktażowych, a także blog na temat zastosowania do potrzeb użytkownika i FAQ.

Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

OT, MSc Health Research - Clinical & Education Lead

Faith Brown jest terapeutą zajęciowym zarejestrowanym w HCPC z ponad 20-letnim międzynarodowym doświadczeniem w dziedzinie siedzisk i mobilności, w tym w brytyjskiej Narodowej Służbie Zdrowia, a także w sektorze prywatnym i pozarządowym. Pracowała ze wszystkimi grupami wiekowymi i poziomami złożoności, w tym prowadząc specjalny dział siedzisk NHS.
Jessica Presperin Pedersen - Sunrise Medical USA

Jessica Presperin Pedersen - Sunrise Medical USA

OTD, MBA, OTR/L, ATP/SMS - Director of Clinical Education - North America

Z ponad 40-letnią praktyką kliniczną jako OT, Jessica Presperin Pedersen pracowała we wszystkich sektorach branży wózków i siedzisk jako główny klinicysta, dostawca, konsultant produkcyjny, przedstawiciel projektowy i edukator.

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.