Home / Blog / Maj 2019 / Środek ciężkości (COG)

Środek ciężkości (COG)

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Gdy tylna oś jest ustawiona prawidłowo dla użytkownika wózka z napędem manualnym, lepiej czuje się wózek i otwiera najbardziej niezależną wydajność. Przy złym ustawieniu wózek może stać się niestabilny, bolesny i jeszcze bardziej nieruchomy niż obecna debata parlamentarna w sprawie Brexitu.

Jedną z pierwszych koncepcji, których uczą się najbardziej zaawansowani lekarze zajmujący się wózkami manualnymi, jest to, że generalnie przesunięcie tylnej osi do przodu ułatwia napęd, ale zmniejsza stabilność do tyłu. Nie jest to z natury zła rzecz, ponieważ odrobina "przechyłu" do tyłu jest potrzebna do pokonywania małych codziennych przeszkód.

Często cytowaną wytyczną dla użytkowników o umiarkowanych lub wysokich umiejętnościach samodzielnego poruszania się jest ustawienie środka tylnej osi na czubku środkowego palca klienta. Spełnia to potrzeby większości użytkowników wózków o umiarkowanych umiejętnościach manualnych i typowym środku masy, to znaczy działa dość dobrze dla osób, które są gdzieś w pobliżu proporcji przeciętnego manekina do testów zderzeniowych. Ale co zrobić, gdy nie jest to dobry punkt wyjścia?

1. Środek masy użytkownika znajduje się dość daleko z tyłu.

  • Osoby po amputacjach, zwłaszcza podwójnych
  • Drobni klienci z bardzo małą wagą utrzymywaną w brzuchu, klatce piersiowej, udach i kończynach dolnych.
  • Klienci, którzy utrzymują większość masy tkanek miękkich w okolicy pośladków, szczególnie w połączeniu z jedną lub kilkoma z powyższych sytuacji

Rozwiązanie: Zacznij od bardziej konserwatywnego ustawienia, ale zachowaj ostrożność. Im bardziej cofnięta jest tylna oś, tym większy przeprost ramion jest potrzebny do napędzania, co może sprawić, że napędzanie będzie nieefektywne i zwiększy ryzyko urazów kończyn górnych, takich jak powtarzające się przeciążenia. Wypróbuj w linii z tylnymi słupkami to dobre miejsce na rozpoczęcie i upewnij się, że zamawiasz bardzo konfigurowalny wózek. Nawet przy względnie ustawionym z tyłu osobistym środku masy, niektórzy klienci mogą tolerować bardziej aktywną pozycję. W przypadku osób po amputacji, które są w stanie rozwinąć umiejętności poruszania się na wózku, zalecamy rozpoczęcie od tego miejsca i rozważenie 2x kółek antywywrotnych i dodatkowego treningu.

2. Środek masy użytkownika jest dość wysunięty do przodu

  • Klienci z dużą masą ciała utrzymywaną w kończynach dolnych, tacy jak klienci z przewlekłym obrzękiem.
  • Klienci z bardzo małą masą pośladkową tylną, szczególnie w połączeniu z dużą masą tkanek miękkich klatki piersiowej, brzucha lub kończyn dolnych.

Większe wózki są szczególnie narażone na przesunięcie środka ciężkości do przodu, przez co mocno obciążają przednie kółka, jeśli nie mają ustawionego środka ciężkości do przodu. Niestety, ciężkie wóżki czasami mają jeszcze mniejszą zdolność do przesunięcia ustawienia COG do przodu! Sugerujemy odważne ustawienie osi w pozycji "aktywnej" około 5 cm przed rurkami oparcia, nawet w przypadku umiarkowanie lub mało aktywnych użytkowników, ponownie z kółkami antywywrotnymi, jeśli są potrzebne na początku, aż do zbudowania pewności siebie. Jest to jeszcze ważniejsze, jeśli opiekun pomaga i musi przechylać przednie kółka przez progi, aby popchnąć wózek.

Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

OT, MSc Health Research - Clinical & Education Lead

Faith Brown jest terapeutą zajęciowym zarejestrowanym w HCPC z ponad 20-letnim międzynarodowym doświadczeniem w dziedzinie siedzisk i mobilności, w tym w brytyjskiej Narodowej Służbie Zdrowia, a także w sektorze prywatnym i pozarządowym. Pracowała ze wszystkimi grupami wiekowymi i poziomami złożoności, w tym prowadząc specjalny dział siedzisk NHS.

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.