Home / Blog / Maj 2020 / Przejęcie kontroli: Pomysły na zwiększenie sukcesu za pomocą standardowego joysticka

Przejęcie kontroli: Pomysły na zwiększenie sukcesu za pomocą standardowego joysticka

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Kanadyjski wynalazca George Klein jest powszechnie uznawany za inicjatora projektu pierwszego wózka napędzanego silnikiem elektrycznym we wczesnych latach 50-tych. Początkowo znane jako "The Klein Chair", urządzenie zostało stworzone specjalnie w celu zapewnienia niezależnej mobilności kanadyjskim weteranom, którzy zostali ranni podczas II wojny światowej. Klein i jego zespół oparli projekt na wózkach manualnych z tamtej epoki. Opracowali technologię obejmującą silniki, elektronikę i joystick, które zostały wbudowane w wózek, aby zapewnić użytkownikowi możliwość prowadzenia wózka poprzez proste poruszanie joystickiem, który został zamontowany bezpośrednio z przodu podłokietnika.

W ciągu dziesięcioleci od wynalezienia wózka Klein Chair nie tylko nastąpiły znaczące zmiany w technologii wykorzystywanej do produkcji wózków z napędem, ale także wzrosła świadomość istotnej roli, jaką siedzisko i pozycja odgrywają w zdolności osoby do niezależności. Jednym z obszarów, który znacznie ewoluował na przestrzeni lat, był sposób, w jaki użytkownik uzyskuje dostęp do sterowania napędem wózka z napędem elektrycznym. Stworzenie alternatywnych elementów sterowania napędem, takich jak układy sterowników głowy, przełączniki, mini-proporcjonalne joysticki itp. otworzyły świat niezależności dzięki mobilności z napędem dla osób, które nie są w stanie korzystać ze standardowego joysticka. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których korzystanie ze standardowego joysticka jest preferowane z różnych powodów.

Przyjrzyjmy się kilku kwestiom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze standardowego joysticka:

1. Opcje joysticków

Sam joystick znacznie ewoluował od czasu tego stworzonego przez Kleina. Dostępne opcje przypominają obecnie telefony komórkowe, od prostego telefonu z klapką po bardziej złożone smartfony z ekranami o różnych rozmiarach i wbudowaną technologią Bluetooth. Ważne jest, aby porównać wszystkie aspekty standardowego joysticka dostępnego w konkretnym wózku, który rozważasz dla klienta.

Aspekty do rozważenia związane z opcjami joysticka obejmują:

  • Rozmiar i lokalizacja przycisków - upewnij się, że użytkownik widzi, dosięga i aktywuje przyciski.
  • Ekran lub jego brak - dla niektórych klientów ekrany mogą być bardzo rozpraszające, podczas gdy inni czerpią znaczne korzyści z wyświetlacza. Należy również wziąć pod uwagę rozdzielczość i podświetlenie joysticka związane z wyświetlaczem.
  • Dźwięki - dźwięki i odgłosy mogą być korzystne lub rozpraszające.
  • Dodatkowe technologie - Bluetooth lub brak Bluetooth wbudowany w joystick.

2. Gałki joysticka

Istnieje wiele opcji gałek, takich jak uchwyty w kształcie słupka, bramki, małej piłki, uchwytu w kształcie litery T itp. Wielu producentów wózków oferuje wybrane opcje w formularzach zamówień. Jeśli te opcje nie będą odpowiednie dla Twojego klienta, możesz sprawdzić opcje dostępne u producentów uchwytów joysticków lub stworzyć opcję niestandardową.

3. Mocowanie

Dla niektórych użytkowników pozycja i sprzęt używany do montażu standardowego joysticka może być kluczem do pomyślnego prowadzenia wózka z napędem elektrycznym, w przeciwieństwie do przejścia na alternatywne sterowanie napędem. Typowe opcje obejmują montaż joysticka po prawej lub lewej stronie oraz mocowania odchylane. Dodatkowe opcje montażu obejmują pochylenie joysticka w celu dostosowania do deformacji postawy lub przykurczu kończyn. Montaż joysticka pośrodku, a nie poza prawym lub lewym podłokietnikiem, może być również wykonalną opcją dla klienta. Zamontowanie joysticka na środku stolika może zapewnić użytkownikowi dodatkowe wsparcie dla kończyn górnych, może zmniejszyć potencjalny negatywny wpływ na postawę klienta i może zwiększyć zdolność użytkownika do nauki prowadzenia wózka z napędem elektrycznym (pozytywnie wpływając na takie obszary, jak wzrok, funkcje poznawcze i świadomość przestrzenna).

4. Programowanie

Programowanie jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych rzeczy, które można zrobić z wózkiem, aby zwiększyć sukces użytkownika. W zależności od elektroniki wózka z napędem elektrycznym, zmiany programowe w obszarach takich jak siła wymagana do uruchomienia wózka, tłumienie wpływu obcych ruchów (np. drżenia), prędkość, dźwiękowe sprzężenie zwrotne (alarmy cofania), przypisanie kierunku mogą mieć znaczący wpływ na zdolność użytkownika do prowadzenia wózka z napędem elektrycznym za pomocą dowolnego urządzenia, w tym standardowego joysticka.

5. Dodatkowe wyposażenie

Jeśli klient nie może samodzielnie uzyskać dostępu do wszystkich elementów sterujących na wózku z napędem elektrycznym, takich jak sterowanie siedziskiem lub nawet włączanie i wyłączanie wózka, do niektórych standardowych joysticków można dodać dodatkowe programowalne przełączniki. Dostępnych jest wiele różnych opcji przełączników i stylów montażu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat opcji wspomagania siedzenia i sposobu uzyskiwania do nich dostępu, zapoznaj się z naszym postem na temat uzyskiwania dostępu do funkcji wspomagania siedziskiem.

Related Posts

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.