Home / Blog / Czerwiec 2024 / Sterowanie Vigo Head Drive: Często zadawane pytania

Sterowanie Vigo Head Drive: Często zadawane pytania

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Czy z Vigo można używać przycisków programowalnych?

Tak! Niektóre osoby mogą mieć łatwiejszy dostęp do bardziej tradycyjnego przycisku do włączania/wyłączania zasilania, a także innego do sterowania trybami. Każdy zewnętrzny przełącznik/przycisk, który można podłączyć do gniazda 3,5 mm, jest kompatybilny z systemem, takim jak opcje przycisków Switch-It®.

Jak prowadzić wózek za pomocą Vigo?

Wózek porusza się w odpowiedzi na ruchy głowy, odczytywane przez żyroskop i przekazywane przez Bluetooth. Intuicyjny ruch pochylenia do przodu lub do tyłu (zgięcie i wyprost) przesuwa wózek do przodu i do tyłu. Boczny ruch głowy - przesuwanie ucha w kierunku ramienia - kieruje wózek w lewo lub w prawo. Obrót głowy nie aktywuje ruchu wózka inwalidzkiego, umożliwiając użytkownikowi bezpieczne patrzenie w lewo i w prawo.

Przełącznik przyciskowy Buddy, montowany na podłokietniku za pomocą osprzętu Link-It

Czujniki rejestrują, jak przechylona jest głowa. Włączenie systemu kalibruje go do bieżącej pozycji głowy. Im większy ruch, tym szybciej wózek będzie jechał. Naciśnięcie przełącznika w zagłówku lub w innym miejscu spowoduje zatrzymanie wózka inwalidzkiego. Wózek zatrzyma się przy gwałtownych ruchach.

Czy system można zaprogramować pod kątem indywidualnych potrzeb użytkownika?

Tak, parametry systemu można zaprogramować w celu optymalnego sterowania wózkiem elektrycznym, takie jak prędkość, przyspieszenie, moment obrotowy i zwalnianie za pomocą standardowych opcji programowania R-Net. Ponadto Vigo posiada aplikację do dostosowywania zakresu ruchów głowy do wygodnego zakresu ruchów użytkownika za pomocą oprogramowania Vigo do pobrania i klucza sprzętowego USB.

Programowanie pozwala również na ustawienie strefy martwej, która działa podobnie jak strefa martwa na standardowym kontrolerze joysticka. Strefa martwa to zakres, w którym system będzie ignorował ruchy głowy. Pozwala to na ignorowanie niewielkich ruchów głowy w celu zapewnienia płynnej jazdy podczas poruszania się po nierównym terenie, takim jak chodniki, dywany lub progi.

Jakie są parametry bezpieczeństwa kontrolera Vigo Head?

Dostępny jest hamulec bezpieczeństwa, którego czułość można zaprogramować. Wóżek zatrzyma się automatycznie, gdy przechylenie do tyłu nastąpi zbyt szybko. Czujnik wykrywa brak kontroli i zatrzymuje wózek. Oddzielny wyłącznik lub przycisk zatrzymania można również podłączyć za pośrednictwem odbiornika Cubo. Programowanie Vigo umożliwia ustawienie maksymalnego odchylenia głowy do tyłu, do przodu i na boki. Jeśli użytkownik przekroczy tę wartość, system zatrzyma się, np. gdy głowa opadnie do przodu podczas kiwania głową.

W jaki sposób mój telefon lub komputer jest podłączony do kontrolera Vigo?

Zestaw słuchawkowy Vigo paruje się ze smartfonem, komputerem lub innym urządzeniem poprzez parowanie Bluetooth i system sterowania R-NET. Działa to podobnie do sterowania urządzeniem Bluetooth z Omni 2 w R-NET z innymi specjalnymi urządzeniami wejściowymi.

Adapter USB typu OTG

Kluczową różnicą w przypadku Vigo jest to, że może on również sterować komputerem lub smartfonem bezpośrednio za pomocą klucza sprzętowego USB podłączonego bezpośrednio do komputera lub do smartfona za pomocą adaptera USB. Sterowanie za pomocą klucza sprzętowego nie wymaga dodatkowego bezpośredniego programowania przez system sterowania wózka.

Jak ładować Vigo?

Vigo jest ładowany przez standardowe złącze mini USB. Żywotność baterii zależy od sposobu użytkowania systemu. Żywotność baterii wynosi około 14 godzin, gdy jest używana tylko do jazdy i sterowania myszą. Ponieważ posiada on drugi chip, który pozwala mu funkcjonować jak każdy zestaw słuchawkowy Bluetooth, korzystanie z tego chipu również skróci żywotność baterii. Na przykład możliwe jest prowadzenie wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym za pomocą Vigo podczas słuchania muzyki przez zestaw słuchawkowy. Powoduje to większe zużycie baterii urządzenia. Jeśli oba chipy są w ciągłym użyciu, żywotność baterii spadnie o połowę, do około 7 godzin.

Przykład magnetycznego kabla mini-USB

Switch-It® zaleca ładowanie za pomocą ładowarki z magnetyczną końcówką. Pozwala to na pozostawienie wtyczki mini-USB w Vigo, a reszta kabla ładującego jest przymocowana magnetycznie. Chroni to port ładowania przed przypadkowym uszkodzeniem w wyniku zbyt mocnego włożenia ładowarki lub pociągnięcia jej podczas ładowania.

Gdy do końca baterii pozostanie około 10 minut, Vigo poinformuje o niskim poziomie naładowania baterii. Mimo że dla większości osób bateria wystarcza na cały dzień użytkowania, zaleca się zabranie ze sobą powerbanku, gdy wychodzimy na zewnątrz z dala od źródła zasilania.

Dodatkowe uwagi

Zaleca się stosowanie podparcia głowy, które umożliwia regularne odpoczywanie, aby zapobiec zmęczeniu. Warto rozważyć model z bocznymi poduszkami szyjnymi (np. z serii  Whitmyer S.O.F.T.) zapewniającymi komfort nawet podczas długiego użytkowania.

Vigo stanowi opcję dla użytkowników, którzy potrzebują zagłówka, który nie zasłania pola widzenia, dostosowuje się do zmieniającej się postawy w ciągu dnia lub po prostu wygląda bardzo lekko. Dowiedz się więcej o tym, dla jakiej osoby przeznaczony jest ten system kontroli za pomocą głowy, w naszym artykule na temat zastosowań klinicznych, abyś Ty i Twój klient mogli dokonać najlepszego wyboru.

Vigo i Cubo zawierają komponenty, które emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Chociaż zdarza się to rzadko, fale elektromagnetyczne mogą zakłócać działanie rozruszników serca, defibrylatorów lub innych urządzeń medycznych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości podczas korzystania z Vigo, zaleca się skonsultowanie z lekarzem.

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.