Home / Blog / Lipiec 2019 / Na jak wysoki krawężnik mogę podjechać?

Na jak wysoki krawężnik mogę podjechać?

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Odkąd odwiedziłem wiele serwisów w Wielkiej Brytanii, prezentując nowy QUICKIE Q100 R, często spotykam się z pytaniem, na jak wysoki krawęznik może się wspiąć? Jako producenci zawsze podajemy w naszych instrukcjach obsługi, broszurach i na stronie internetowej maksymalną wysokość, na jaką wózek może wjechać na krawężnik. Jednak wyzwaniem dla naszych klientów jest to, że odbywa się to w kontrolowanym środowisku - sucha podłoga, w pomieszczeniu i przeszkoda. Dla klientów istnieje jednak wiele zmiennych, które wpływają na nich podczas korzystania z wózka, a te zmienne nieuchronnie mogą wpływać na sukces wspinania się na krawężnik, niezależnie od używanego wózka. 

Zmienne te mogą obejmować:

 • Podstawę napędową (przedni, tylny lub środkowy napęd)
 • Położenie środka ciężkości użytkownika
 • Warunki pogodowe
 • Warunki podłoża (bruk lub nierówności)
 • Warunki krawężnika (krawędź zaokrąglona lub pochyła)
 • Kąt, pod jakim użytkownik próbuje wjechać
 • Odległość, z jakiej użytkownik zbliża się do krawężnika
 • Rozmiar koła
 • Typ silnika

Jak widać z powyższego, istnieje wiele różnych zmiennych, dlatego pojawia się pytanie, w jaki sposób mogę pomóc mojemu klientowi jak najlepiej wykorzystać wózek, aby zmaksymalizować spójność wspinania się na krawężnik? Dobrą rzeczą jest to, że istnieje kilka najważniejszych wskazówek, które zapewnią maksymalizację spójności zdolności wóżka do wspinania się na krawężnik, są one następujące:

Wybór podstawy

Jeśli pokonywanie krawężników o wysokości 10 cm (4") jest bardzo istotne dla klienta, wybór odpowiedniej podstawy ma kluczowe znaczenie. Do pokonywania krawężników najlepszą podstawą wózka elektrycznego jest napęd na tylne koła, ponieważ kółka są większe, a następnie wózek przechyla się do tyłu, co maksymalizuje przyczepność na kole napędowym, zapewniając dodatkowy napęd na krawężniku. W tym przypadku poleciłbym QUICKIE Q100 R, jeśli klient wymaga standardowego wózka elektrycznego, lub QUICKIE Q400 R, jeśli klient ma wyższą potrzebę kliniczną, aby często wychodzić na zewnątrz. 

C.O.G użytkownika

Podczas przekazywania wózka należy upewnić się, że środek ciężkości użytkownika znajduje się w optymalnej pozycji:

 • W przypadku wózka z napędem na środkowe koła - jest to przednia pozycja tułowia użytkownika na środku kół napędowych.
 • Środek ciężkości tylnego koła powinien znajdować się nieco przed kołem napędowym, aby zapewnić maksymalną stabilność i przyczepność, ale upewnić się, że ciężar nie jest rozłożony na kółka.
 • W przypadku napędu na przednie koła optymalne położenie środka ciężkości znajduje się nieco za kołami napędowymi.

Regulacja środka ciężkości jest dostępna we wszystkich naszych wózkach średniej klasy.

Rozmiar koła

Zgodnie z ogólną zasadą, wózek podjeżdża na 1/3 koła, które początkowo styka się z krawężnikiem, dlatego im większe koło, tym lepiej. Dlatego też napędy na tylne koła oferują najlepszą wydajność pokonywania krawężników do 10 cm (4") z 12-calowymi kołami napędowymi.

Szkolenie

Podczas przekazywania produktu zawsze ważne jest, aby klient był świadomy, w jaki sposób wózek elektryczny może działać inaczej niż jego poprzedni wózek, jeśli ma to zastosowanie, ponieważ wózki różnią się sposobem pokonywania krawężników. Na przykład tradycyjne wózki z napędem na tylne koła wymagają od klienta jazdy z dużą prędkością, aby wjechać na krawężnik. Jednak w przypadku QUICKIE Q100 R lub QUICKIE Q400 R najlepiej jest wjechać na krawężnik ze startu stojącego lub powoli zbliżając się do krawężnika i upewniając się, że joystick jest w pełni wychylony podczas wjeżdżania na krawężnik. Korzyści z tego są takie, że pozycja siedząca klienta jest mniej podatna na wpływ wspinaczki na krawężnik, a cały proces jest mniej traumatyczny.

Mając jednak na uwadze powyższe, zawsze zalecam klientom, aby wspinaczka na krawężnik była wykonywana tylko w ostateczności, a przed wspinaczką na krawężnik powinni poszukać krawężnika, którego można użyć, a nie krawężnika i utrzymywać bok tak gładki, jak to tylko możliwe!

Sam Owen, Power Product Specialist, UK

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.