Home / Blog / Październik 2020 / Odkrywanie wózków adaptacyjnych do wczesnej interwencji, część 1

Odkrywanie wózków adaptacyjnych do wczesnej interwencji, część 1

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Kiedy przyszli rodzice przygotowują się do powitania dziecka w swoim życiu, muszą zaopatrzyć się w różne niezbędne artykuły - jednym z nich jest system podróżny dla nienarodzonego dziecka. Rodzice mogą spędzać godziny na badaniu różnych rodzajów wózków, aby określić, który z nich będzie idealny dla ich przyszłego dziecka, stylu życia i osobistych preferencji. Gdy termin porodu zbliża się wielkimi krokami, rodzice nie tylko wybrali idealny sprzęt dla swojej pociechy, ale także prawdopodobnie wyobrażają sobie swoje dziecko jadące szczęśliwie w tym konkretnym wózku. Wózek mógł zostać im podarowany przez członków rodziny podczas niedawnego baby shower, a od tego uroczystego wydarzenia rodzice nadal wyobrażali sobie, że uczestniczą w wycieczkach z przyjaciółmi, którzy również mają niemowlęta, wyobrażając sobie niezliczone radosne scenariusze, których doświadczą, gdy ich nowy maluch dorośnie. Ważne jest, abyśmy jako klinicyści i dostawcy technologii kompleksowej rehabilitacji (CRT) pamiętali o tym, zalecając rodzinie wszelkie interwencje terapeutyczne, w tym wózek adaptacyjny do wczesnej interwencji.

Zachęcamy członków zespołu ds. zapewnienia CRT do oceny dziecka i zalecania adaptacyjnego sprzętu ułatwiającego poruszanie się z uwzględnieniem holistycznego podejścia, mając na uwadze umiejętności, pragnienia, preferencje, styl życia, cele/plany na przyszłość, osobowości itp. użytkownika i opiekunów. Ponadto, biorąc pod uwagę historię medyczną użytkownika, obecny stan fizyczny, potrzeby medyczne i źródło finansowania. Gromadząc wszystkie zalecane informacje, zespół ds. dostarczania CRT jest w stanie przeprowadzić dopasowanie opcji urządzeń i komponentów, aby pomóc rodzinie wybrać najlepsze rozwiązanie dla ich dziecka.

Zanim zagłębimy się w odkrywanie stylów i różnych dostępnych obecnie opcji, poświęćmy trochę czasu na przeanalizowanie trzech często zadawanych pytań dotyczących dostarczania wózków adaptacyjnych do wczesnej interwencji:

Co to jest wózek adaptacyjny do wczesnej interwencji?

Early intervention adaptive strollers

Według słownika Merriam-Webster's Collegiate Dictionary słowo "wózek" jest definiowane jako "składany wózek zaprojektowany jako krzesło, w którym można pchać mniejsze dziecko ("wózek", n.d.)". Jeśli chodzi o CRT, wózek adaptacyjny do wczesnej interwencji jest uważany za zależny wózek typu spacerowego z adaptowalnymi elementami siedziska. Podstawy wózka mogą również zawierać funkcje stałego pochylenia, przechylenia w przestrzeni i odchylenia oparcia do zmiany pozycji (Lange & Minkel, 2018, str. 286-287). Wózek adaptacyjny do wczesnej interwencji został zaprojektowany jako zależne urządzenie mobilne dla niemowląt i małych dzieci.

Kiedy warto rozważyć wózek adaptacyjny do wczesnej interwencji?

Obszary, na których należy się skupić, aby pomóc w odpowiedzi na to pytanie, obejmują: wiek (rozmiar - wzrost, głębokość i szerokość siedziska, waga itp.), względy medyczne (historia, diagnoza, obecny stan i rokowania) oraz umiejętności motoryczne (siedzenie i mobilność).

Bez względu na zdolności lub ograniczenia dziecka, ważne jest stworzenie mu możliwości doświadczania i uczenia się w takim samym tempie, jak dziecko bez niepełnosprawności. Korzystanie z wózka do przewożenia dzieci w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin (na długich dystansach) od niemowlęctwa do 3-4 roku życia jest powszechne w przypadku dzieci bez niepełnosprawności. Określenie najlepszego wieku do rozpoczęcia korzystania z wózka adaptacyjnego w ramach wczesnej interwencji jest często podyktowane tym, czy potrzeby dziecka w zakresie siedzenia, ułożenia, opieki medycznej i rozwoju mogą być zaspokojone za pomocą zwykłego wózka.

Na przykład, jeśli niemowlę, u którego zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni typu 1, korzystające z respiratora z rurką gastrostomijną, potrzebuje znacznego wsparcia postawy, aby nie doświadczać epizodów desaturacji tlenu podczas jazdy w wózku, wówczas właściwe jest natychmiastowe uzyskanie wózka adaptacyjnego do wczesnej interwencji. W miarę jak dziecko rośnie i rozwijają się jego umiejętności poznawcze, zbadanie możliwości zwiększenia niezależnej mobilności (takich jak wózek) może być odpowiednie, szczególnie ze względu na fakt, że w tym samym czasie jego rówieśnicy bez niepełnosprawności uczą się poruszać niezależnie. Należy również pamiętać o rozwoju fizycznym dziecka i ograniczeniach, jakie źródła finansowania mogą nakładać na czas, przez jaki system siedziska i urządzenie do poruszania się powinny służyć dziecku.

Co zrobić, jeśli rodzice lub opiekunowie wahają się przed zakupem wózka adaptacyjnego dla swojego dziecka?

Kilka lat temu jedna z moich przyjaciółek spoza branży, która jest również matką uroczych bliźniaków, którzy urodzili się w 32 tygodniu ciąży, powiedziała mi: "Rozumiem, że terapeuci i lekarze chłopców starają się im pomóc, ale wydaje się, że za każdym razem, gdy ktoś chce ze mną porozmawiać, chodzi o jeszcze jedną rzecz, która jest nie tak z jednym z nich. Jestem wykończony". W rzeczywistości rodzice dzieci ze złożonymi potrzebami medycznymi i niepełnosprawnościami mają wiele na głowie, więc przetwarzanie informacji lub zaleceń przedstawionych podczas spotkania rodzinnego lub na zakończenie sesji terapeutycznej może nie być możliwe w danym momencie. Jako profesjonaliści, którzy chcą absolutnie najlepszego dla swoich klientów, ma sens, że uważasz, że wózek adaptacyjny do wczesnej interwencji jest potrzebny jednemu z twoich klientów. Jednak ma również sens, że rodzic może początkowo wydawać się oporny na ten pomysł.

Istnieje wiele powodów, dla których rodzice mogą początkowo nie chcieć podejmować dyskusji na temat oceny ich dziecka pod kątem wózka adaptacyjnego do wczesnej interwencji. Niektóre z tych powodów mogą obejmować:

  • Bycie przytłoczonym złożonymi potrzebami medycznymi dziecka
  • Strach przed wyglądaniem inaczej niż inni rodzice z dziećmi
  • Brak zrozumienia, w jaki sposób prawidłowe wsparcie postawy może korzystnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia i rozwój dziecka
  • Obawy o finansowanie urządzenia
  • Przekonanie, że wózek uważany za sprzęt medyczny nie spełni ich potrzeb funkcjonalnych lub osobistych preferencji itp.

Udzielanie rodzicom odpowiedzi na ich pytania i pomoc w edukowaniu ich na temat sprzętu w przystępny sposób jest często najlepszym sposobem na zmniejszenie wahań.

A smiling child in an early intervention adaptive stroller

Jak wspomniano wcześniej, holistyczne podejście podczas oceny klienta i wydawania zaleceń dotyczących sprzętu jest niezbędne. Teoria ta odnosi się do uzyskania pełnego obrazu potrzeb, pragnień, celów i obaw rodziców na początku. Możliwe, że budowanie relacji, aby dowiedzieć się, co naprawdę czują rodzice i czego doświadczają, może obejmować więcej niż jedną rozmowę. Jednak poświęcenie czasu na zrozumienie rodziców i rodziny jako całości ma kluczowe znaczenie dla uzyskania akceptacji i zwiększenia prawdopodobieństwa właściwego wykorzystania zalecanego sprzętu. Bądź proaktywny wobec rodziny, przygotowując się do przeglądu i dostarczania im zasobów na temat rozważanego sprzętu. Pokazując rodzicom zdjęcia lub filmy potencjalnego sprzętu, pomagasz im stworzyć dokładniejszą wizję tego, o czym myślisz, w przeciwieństwie do tej, którą mogą sobie wyobrazić, gdy mówisz "wózek adaptacyjny".

Koniecznie zapoznaj się z drugą częścia tego bloga, aby dowiedzieć się więcej o różnych stylach i opcjach dostępnych w wózkach adaptacyjnych do wczesnej interwencji.

Angie Kiger

Dziękujemy za czytanie naszego bloga! Uwielbiamy kontakt z Tobą, więc nie wahaj się z nami skontaktować. Zachęcamy do pozostawienia komentarza poniżej.

Na koniec dnia zawsze pamiętaj, że Twój klient jest Twoim priorytetem numer jeden!
- Angie

Obserwuj Angie on Twitter @ATigerKiger

Clinical Support Information Citations

  1. Stroller. (n.d.). In Merriam-Webster.com dictionary. Retrieved from https://www.merriam-webster.com/dictionary/stroller.
  2. Lange, M. L., & Minkel, J. (2018). Seating and wheeled mobility: A clinical resource guide. Thorofare, NJ: Slack Incorporated.

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.