Home / Blog / Lipiec 2020 / Mikroklimat skóry i siedzenie na wózku, część 2

Mikroklimat skóry i siedzenie na wózku, część 2

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Jeśli go przegapiłeś, zapoznaj się z częścią 1 tego bloga. Część 1 koncentrowała się na tym, jakie czynniki są związane z mikroklimatem siedzenia i kto jest najbardziej narażony na ryzyko, w tym trudną lekcję kliniczną z moich wcześniejszych dni, abyś nie popełnił tego samego błędu.

Skutki oceny

Włączenie oceny mikroklimatu do oceny postawy i mobilności może być wyzwaniem pod nieuniknioną presją czasu w klinice. Niektóre metody testowania stosowane w badaniach naukowych, takie jak mocowanie czujników do pupy klienta w celu monitorowania temperatury skóry, nie są zazwyczaj praktyczne. Jednak włączenie metod low-tech może zapewnić dobre zrozumienie ryzyka mikroklimatu klienta:

 • Badanie palpacyjne powierzchni, z którymi klient ma częsty kontakt przed przeniesieniem ze sprzętu: np. siedzenie, plecy, podparcia boczne, uprząż na klatce piersiowej.
 • Techniki przeprowadzania wywiadów w celu zbadania przyczyn leżących u podstaw dolegliwości, takie jak stosowanie metody "5 powodów", zadawanie bardziej szczegółowych pytań w odpowiedzi na niejasne odpowiedzi.
 • Obserwacja oznak nagromadzenia ciepła i wilgoci u użytkownika, w tym przegląd z klientem podczas siedzenia na wózku i bezpośrednia wizualizacja skóry, jeśli to możliwe podczas oceny na macie.

Interwencje w celu zarządzania mikroklimatem podczas siedzenia na wózkach

Techniki odciążania

Badania nad mikroklimatem wciąż ewoluują. Wiele z dotychczasowych badań było stosunkowo niewielkich. Aktualne zalecenia dotyczące najlepszych praktyk obejmują podjęcie kroków w celu umożliwienia "okresów regeneracji polegających na utrzymywaniu suchej i chłodnej skóry i/lub umożliwienia okresów regeneracji między fazami okluzji [małych skórnych naczyń krwionośnych]. "(7)

Oznacza to, że jednym z najskuteczniejszych podejść do zarządzania mikroklimatem jest to samo podejście, które jest integralną częścią bardziej ogólnego zarządzania skórą - stosowanie 24-godzinnego programu w celu złagodzenia kontaktu z powierzchniami do siedzenia. Kiedy klienci zmieniają pozycję, aby zmniejszyć kontakt z powierzchniami ciała w celu zmniejszenia nacisku, pozwalają również na schłodzenie obszaru (8). Niektóre przykłady obejmują:

 • Wykorzystanie przechylenia siedziska i odchylenia oparcia do zmiany nacisku
 • Techniki zmiany ciężaru ciała w pozycji siedzącej, takie jak pochylanie się daleko do przodu na stole lub pompki na wózku.
 • Wysiadanie z wózka na alternatywne powierzchnie, takie jak przerwa w pozycji stojącej lub leżącej.
 • Aktywne ćwiczenia w celu przeniesienia nacisku z obszarów wysokiego ryzyka

Konfiguracja siedzisk do wózków

Solidne wsparcie dla pleców

W przypadku klientów, którzy korzystają z wózka codziennie przez długi czas, warto rozważyć zastosowanie konfigurowalnego, regulowanego oparcia. Prawidłowo dobrane, odpowiednio wyregulowane oparcie może zmniejszyć ogólny poziom kontaktu z powierzchnią, a tym samym zwiększyć przepływ powietrza. Gama oparć J3 posiada regulację wysokości, 20-stopniową regulację kąta oraz szeroką gamę rozmiarów i opcji konturowania dla konkretnego dopasowania.

Materiały powierzchni podparcia

Podejście analityczne do materiałów poduszek. Wpływ materiałów, z których wykonane są siedziska wózków na funkcje termoregulacji jest tematem kolejnego bloga EIM. Kilka uwag:

 • Gama oparć J3 i wiele poduszek siedziska JAY jest wyposażonych w mikroklimatyczne pokrowce dystansowe 3D zaprojektowane specjalnie w celu promowania przepływu powietrza.
 • Ręcznik frotte może zapewnić subiektywny komfort i pochłaniać wilgoć, dlatego może to być dobra opcja, szczególnie jeśli istnieje druga osłona do wymiany w razie potrzeby.
 • Poduszki z perforowanymi kanałami promują przepływ powietrza przez samą podstawę, takie jak JAY Lite.
 • Pianka wiskoelastyczna (z pamięcią) pochłania wibracje i często jest subiektywnie wygodna, ale zatrzymuje ciepło, więc może nie być najlepszą opcją, jeśli nagromadzenie ciepła jest istotnym problemem. Niektóre poduszki wiskoelastyczne mają związek zmieszany z górną warstwą pianki wiskoelastycznej, aby pomóc schłodzić użytkownika.
 • Wkładki powietrzne z dyskretnymi komorami, takie jak wkładka powietrzna w JAY Balance, mogą również pomóc w przepływie powietrza.

Technologia chłodzenia

Niektóre wózki są wyposażone w specjalną technologię poprawiającą chłodzenie. Obejmuje to nową poduszkę JAY Balance z technologią Cryo. Poduszka ta zapewnia wygodę i wygodę pozycjonowania poduszki wysokiego ryzyka, ale może obniżyć temperaturę skóry nawet na siedem godzin. Dzieje się to za pomocą wkłądki z płynem zaprojektowanej specjalnie do odprowadzania ciepła z ciała.

Podobnie jak w przypadku wszystkich aspektów niestandardowo skonfigurowanego wózka i systemu siedzisk, współpraca z klientem jest najlepszą drogą do osiągnięcia przemyślanych i ukierunkowanych na klienta rezultatów.

Clinical Support Information Citations

 1. O'Goshi K., Tabata N., Sato Y., Tagami H. (2000). Comparative study of the efficacy of various moisturizers on the skin of the ASR miniature swine. Skin Pharmacol Appl Skin Physiol. 2000 Mar-Apr;13(2):120-7. DOI: 10.1159/000029916
 2. Kokate J.Y., Leland K.J., Held A. M., Hanses G. L, Kyeen G.L., Johnson B.A., et al. (1995) Temperature-modulated pressure ulcers: porcine model. Arch Phys Med Rehabil 1995;76:666-73. DOI: 10.1016/s0003-9993(95)80637-7
 3. Imhof R., De Jesusà A, Xiao P., Ciortea L.I., Berg E.P. (2009). Closed-chamber transepidermal water loss measurement: microclimate, calibration and performance. International Journal of Cosmetic Science, 2009, 31, 97-118. DOI: 10.1111/j.1468-2494.2008.00476.x
 4. Handrakis J., Trbovich M., Hagen E.M., Price M. (2017) Thermodysregulation in persons with spinal cord injury: case series on use of the automatic standards. International Spinal Cord Society Spinal Cord Series and Cases (2017) 3:17086, published online 06 December 2017. DOI: https://doi.org/10.1038/s41394-017-0026-7
 5. Angelitis, Ionnis K., Lidman D., Sjoberg F., & Thorfinn, J. (2009) Decubitus ulcer deveopment: pressure alone increases tissue temperature. European Journal of Plastic Surgery 32:241-244 DOI: 10.1007/s00238-009-0351-6
 6. Sae-Sia W., Wipke-Tevis D.D., Williams D.A. (2005). Elevated sacral skin temperature (T(s)): a risk factor for pressure ulcer development in hospitalized neurologically impaired Thai patients. Appl Nurs Res 1:29-35
 7. Kottner, J., Black J., Call E., Gefen A., Santamaria N. (2018) Microclimate: A critical review in the context of pressure ulcer prevention. Clinical Biomechanics 59 (2018): 62-70. DOI: https://doi.org/10.1016/j.clinbiomech.2018.09.010
 8. Haesler, E. (Ed.). (2014) Prevention and treatment of pressure ulcers: clinical practice guideline. National Pressure Ulcer Advisory Panel, European Pressure Ulcer Advisory Panel and Pan Pacific Pressure Injury Alliance. Cambridge Media: Osborne Park, Western Australia.
Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

Faith Brown - Sunrise Medical UK i Éire

OT, MSc Health Research - Clinical & Education Lead

Faith Brown jest terapeutą zajęciowym zarejestrowanym w HCPC z ponad 20-letnim międzynarodowym doświadczeniem w dziedzinie siedzisk i mobilności, w tym w brytyjskiej Narodowej Służbie Zdrowia, a także w sektorze prywatnym i pozarządowym. Pracowała ze wszystkimi grupami wiekowymi i poziomami złożoności, w tym prowadząc specjalny dział siedzisk NHS.

Related Posts

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.