Home / Blog / Kwiecień 2021 / Dobór wózka elektrycznego z pionizacją: Uwzględnienie wszystkich celów klienta

Dobór wózka elektrycznego z pionizacją: Uwzględnienie wszystkich celów klienta

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Niedawno zostałem zaproszony do udziału w kolejnym spotkaniu dla klienta o imieniu Errol, który szukał nowego wózka z napędem elektrcznym (PWC). Pierwotna ocena była dość standardowa - wszystkie zaangażowane strony chciały upewnić się, że rozumiemy potrzeby Errola z klinicznego i funkcjonalnego punktu widzenia, jego osobiste pragnienia i cele wszystkich (w tym Errola). Zespół przeprowadził dokładną ocenę, która obejmowała przegląd jego historii medycznej; omówienie jego obecnego stanu zdrowia; oraz przeprowadzenie oceny siedzenia i pozycji, oceny mobilności i testów sprzętu. Wszyscy członkowie jego zespołu terapeutycznego uważali, że wózek elektryczny z funkcją pionizacji byłby świetny dla Errola pod względem zmniejszenia bólu, zwiększonej funkcjonalności i ochrony skóry oraz dodatkowej zmiany pozycji.

Chciałam jednak upewnić się, że ta funkcja pionizacji nie wpłynie na inne aspekty korzystania z wózka przez Errola, które mógł uznać za oczywiste lub których nie wziął pod uwagę.

Łatwo jest spojrzeć na wózki z funkcją pionizacji  i zachwycić się tą technologią. W końcu możliwości, jakie niezależna, mobilna pozycja stojąca może zaoferować klientowi, z funkcjonalnego, klinicznego i społecznego punktu widzenia, mogą zmienić życie. Musimy jednak również rozważyć, do czego nasi klienci potrzebują PWC, gdy nie stoją, i jak zmieniają się potrzeby postawy między staniem a siedzeniem. Stąd mój udział w wizycie kontrolnej Errola.

Idąc na spotkanie, miałem listę kontrolną rozważań, które koncentrowały się na dopasowaniu mobilności i wzorca użytkowania, którego Errol oczekiwał. Nowy wózek musiał być zwrotny i zwinny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, z możliwością radzenia sobie z ciasnymi przestrzeniami i różnymi powierzchniami, które napotka w domu i w drodze do sklepów, a nawet na przedmieścia, aby odwiedzić lokalny park i plażę. Kolejną kwestią, która przyszła mi na myśl, była zdolność Errola do zarządzania i kontrolowania wszystkich funkcji elektrycznego siedziska oraz upewnienia się, że wózek zapewnia dobre wsparcie postawy i komfort w każdej pozycji.

QUICKIE Q700-UP M standing power wheelchair

W czasie oceny wózek z napędem elektrycznym Errola miał napęd na środkowe koła (MWD) i nie zgłaszał on żadnych problemów z manewrowaniem wózkiem w środowiskach, w których często przebywał. Ponieważ Errol był przyzwyczajony do prowadzenia wózka MWD i wyraził zadowolenie z tego stylu, ważne stało się dla jego zespołu i dla mnie, aby upewnić się, że jego następny wózek również będzie miał napęd na środkowe koła. Dzięki tym informacjom zespół był w stanie jeszcze bardziej zawęzić opcje PWC i skupić się na QUICKIE® Q700-UP M jako solidnym kandydacie.

Q700-UP M okazał się nieco węższy i krótszy niż obecny wóżek Errola, co było dodatkową zaletą pod względem zwrotności. Q700-UP M ma również takie same możliwości zawieszenia, jakie oferuje jego odpowiednik bez pionizacji, Q700 M. Rewolucyjne zawieszenie SpiderTrac® 2.0 pozwoliłoby Errolowi z łatwością zarządzać jego podróżami po mieście. Tak więc, Q700-UP M może działać tak dobrze, jak jego obecny wózek z napędem na środkowe koła.

Następnie, czy może wspierać wszystkie nasze cele związane z postawą ciała?

Trudno jest zapewnić wsparcie postawy zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, ponieważ nasze wymiary i kontrola mięśni mogą się znacznie różnić między tymi dwiema pozycjami. Jednak dzięki pewnym regulacjom wysokości i położenia podparcia ramion, dodatkowym bocznym podporom ud oraz specjalnym niestandardowym podkładkom pod ramiona i blokadom łokci, Errol poczuł wsparcie, pewność w pozycji stojącej i był w stanie przechodzić między pozycją stojącą a siedzącą. Korekty dokonane za pomocą programowania pozycji pamięci również poprawiły ostateczną postawę stojącą Errola i poprawiły przejście między tymi pozycjami.

Jednak "dowód", który najbardziej mnie przekonał? Obserwowanie Errola, który tak bardzo cieszył się z rozciągnięcia i ulgi w dyskomforcie oferowanym przez pozycję stojącą. Errol poczuł natychmiastową ulgę w dyskomforcie tułowia i szyi i przyjął pozycję stojącą. Radość na jego twarzy była wyraźnie widoczna, gdy poruszał się w swoim otoczeniu bezpiecznie i pewnie w pełnej pozycji stojącej.

To doświadczenie jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że właściwa ocena i omówienie celów z pewnością zwiększa skuteczność terapii.

Clinical Support Information Citations

 

Amy Bjornson
BS, MPT, ATP, SMS - Clinical Education Manager, Asia-Pacific

Amy Bjornson

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.