Home / Resources / Czerwiec 2019 / Wybór właściwej podstawy

Wybór właściwej podstawy

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Przepisanie wózka często wiąże się z wieloma wyzwaniami, ponieważ należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą wpływać na sprawność użytkownika na wózku. Czynniki te mogą obejmować:

  • Postawa - np. czy klient ma stałą czy elastyczną pozycję?
  • Środowisko - gdzie klient będzie korzystał z wózka, np. w domu, w pracy lub w celach towarzyskich?
  • Gdzie zamontować pomoce komunikacyjne
  • Sposób przenoszenia użytkownika
  • W jaki sposób użytkownik transportuje wózek - czy ma rozwiązanie "drive from", podnośnik, czy korzysta z transportu publicznego?

Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na wybór podstawy wózka elektrycznego, która będzie najbardziej odpowiednia dla klienta.

Najważniejszym czynnikiem jest prawdopodobnie postawa klienta. Jest to coś, co Sunrise Medical rozwiązał, stosując modułowe podejście do naszych wózków z napędem elektrycznym, umożliwiając stosowanie wielu systemów siedzisk na wielu podstawach, dając użytkownikowi elastyczność wyboru systemu siedzisk, który chce na wybranej podstawie wózka.

Jeśli użytkownik szuka wózka z napędem elektrycznym, który nadaje się do użytku w pomieszczeniach, należy wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie.

Średnica zawracania

Przy przepisywaniu wózka ważne jest, aby wziąć pod uwagę środowisko domowe użytkownika. Jednym z najbardziej krytycznych ruchów dla każdego wózka jest to, jak kompaktowo się obraca, ponieważ biorąc pod uwagę przestrzeń dostępną w domu użytkownika, może to określić, czy wózek elektryczny jest odpowiedni, czy nie.

Promień skrętu każdego wózka z napędem elektrycznym jest mierzony od środka koła napędowego do najdalszego punktu wózka (patrz poniższy rysunek) dla każdej podstawy jest mierzony w następujący sposób:

  • Napęd na tylne koła - środek koła napędowego do końca stóp użytkownika
  • Napęd na przednie koła - środek koła napędowego do tylnego koła samonastawnego
  • Napęd środkowy - środek koła napędowego do końca stóp użytkownika

W związku z tym, rozważając, który rozstaw osi napędu zapewnia najbardziej kompaktowy promień skrętu, zawsze będzie to napęd na środkowe koła. Po prostu dlatego, że promień skrętu jest mierzy się od środka koła napędowego, które znajduje się pośrodku podstawy, do końca podnóżka.

Zwrotność

Kolejną kluczową kwestią jest ogólna zwrotność podstawy koła napędowego, aby zapewnić użytkownikowi najbardziej wydajną i najlepszą podstawę napędu. W tym przypadku rozważmy manewrowanie w ciasnym korytarzu, aby przejechać za róg i przez framugę drzwi. Podczas zbliżania się do tego scenariusza w każdej bazie napędowej, wydarzyłyby się następujące rzeczy:

Napęd na tylną oś

Użytkownik ustawiłby wózek przy prawej ścianie, aby obrócić wóżek i uniknąć zaczepienia podnóżkami o lewą ścianę.

Napęd na przednią oś

Użytkownik powinien ustawić wóżek przy lewej ścianie przy środku drzwi, aby tylne ramiona kółek nie zaczepiały o prawą ścianę.

Napęd na środkową oś

W tym scenariuszu napęd na środkowe koła zapewnia najbardziej intuicyjną i zwrotną charakterystykę jazdy spośród wszystkich trzech podstaw.

Całkowity rozmiar wózka

Ostatnią kwestią jest całkowita szerokość wózka - im węższa i krótsza podstawa jezdna, tym łatwiej jest użytkownikowi poruszać się po ciasnych korytarzach, drzwiach i łazienkach w domu i innych kompaktowych środowiskach. Kiedy opracowaliśmy Quickie Salsa M² Mini zauważyliśmy, że wielu producentów w tym czasie opracowywało większe wózki do użytku na zewnątrz. Jednak dla wielu klientów i lekarzy spowodowało to wyzwania, ponieważ domy użytkowników mogły tylko poradzić sobie z tymi większymi wózkami z napędem, jeśli w ogóle. Otrzymane przez nas opinie sugerowały, że użytkownicy woleliby mieć bardziej kompaktowy wózek z napędem elektrycznym, którym można by łatwo manewrować w środowisku domowym, dlatego opracowaliśmy mniejszy wózek z napędem.

Rezultatem tego rozwoju był Quickie Salsa M² Mini, który - przy szerokości podstawy wynoszącej zaledwie 52 cm - zapewnia najwyższą mobilność w pomieszczeniach, a jednocześnie jest niezwykle kompaktowy. Salsa M² Mini zapewnia również optymalne właściwości jezdne wózka z napędem na środkowe koła, takie jak niewielki promień skrętu i łatwość manewrowania, pozwalając użytkownikom żyć z mniejszymi kompromisami niż wcześniej. Quickie Salsa M² Mini jest najlepszym wózkiem z napędem do wewnętrz w asortymencie i zapewnia doskonałą zwrotność, ale dla tych, którzy mają ograniczony budżet lub którzy nie uważają wózków z napędem na środkowe koła za bardzo intuicyjne w obsłudze, istnieje alternatywa - Quickie Q100R. Ten ultra-kompaktowy wózek z napędem na tylne koła ma zaledwie 54 cm szerokości i zapewnia kompaktową podstawę jezdną, który może manewrować w najciaśniejszych miejscach, a jednocześnie ma właściwości jezdne tradycyjnego napędu na tylne koła.

 

Sam Owen, Product Specialist - Sunrise Medical UK & Eire

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.