Home / Resources / Maj 2020 / Właściwości poduszek

Właściwości poduszek

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

POBIERZ TABELĘ WŁAŚCIWOŚCI PODUSZEK

 

Dlaczego ta poduszka jest wykonana w ten sposób i czy jest odpowiednia dla mojego klienta? Poduszki do wózków są tworzone przy użyciu naukowych właściwości, aby zaspokoić potrzeby użytkowników wózków. Zrozumienie tych właściwości pomoże lekarzowi wybrać poduszkę w oparciu o pożądany efekt, który chce osiągnąć. Niniejszy materiał wyjaśnia technologię stosowaną w poduszkach i zastosowania kliniczne, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze poduszki. Podano również przykłady poduszek, które wykazują te właściwości, jednak wszystkie poduszki wykorzystują te właściwości i są kluczem do wyboru poduszki.

Twardość

Twardość pianki odnosi się do jej sztywności lub miękkości.

Indentation Force Deflection (IFD), określane również jako Indentation Load Deflection (ILD), jest miarą twardości pianki.

  • Wysoki IFD oznacza twardość
  • Niski IFD oznacza miękkość
Firmness icon

Zastosowanie kliniczne

Twardość nie opisuje gęstości ani trwałości, ale opisuje sprężystość (zdolność do kompresji i odbicia) pianki.

Miękkość/twardość pianki będzie miała wpływ na pozycjonowanie i nacisk.

Klinicysta musi wybrać pianki, które są trwałe, a jednocześnie zapewniają poziom twardości lub miękkości, aby osiągnąć cele pozycjonowania.

Lekarz musi również wziąć pod uwagę reakcję pianki na ciepło (w tym ciepło ciała), ponieważ pianka (np. pianka z pamięcią) może zmięknąć podczas siedzenia na niej, zmniejszając w ten sposób IFD.

Jay J3
JAY J3

Gęstość

Gęstość pianki odnosi się do jej trwałości.

Pianka może mieć wysoką lub niską gęstość i jest mierzona w niutonach.

Twarda pianka może mieć wysoką lub niską gęstość.

  • Wysoki współczynnik gęstości PCF jest bardziej trwała
  • Niski współczynnik PCF jest mniej trwała
Density icon

Zastosowanie kliniczne

Gęstość jest ważna do rozważenia przy wyborze poduszki, aby wytrzymała zamierzoną ilość lat. Niezależnie od IFD pianki, ważne jest, aby używana była pianka o wysokiej gęstości. Jest to ważne, ponieważ gęstość, a nie twardość, wpływa na trwałość.

Producenci stosujący pianki o niskiej gęstości mogą obniżyć koszty, ale ostatecznie poświęcają trwałość.

Poduszki, w których zastosowano pianki o niskiej gęstości, mogą z czasem ulegać kompresji. Twardnieją, tracą kształt i nie zapewniają już odpowiedniego wsparcia i rozkładu nacisku.

JAY Soft Combi P
JAY Soft Combi P

Zmniejszenie siły reakcji

Redukcja siły reakcji to zdolność materiału do zmniejszenia siły wynikającej ze ściskania lub odkształcania stałego, elastycznego materiału.

Maksymalna siła reakcji występuje w obszarze największego ściśnięcia (np. gdy wciskasz palec w blok pianki, największa siła reakcji występuje na opuszku palca).

Reaction Force Reduction icon

Zastosowanie kliniczne

Ważne jest, aby poduszka maksymalnie zmniejszała siłę reakcji.

Gdy miednica jest w pozycji siedzącej, guzowatość kulszowa znajduje się w maksymalnym punkcie ucisku, co skutkuje dużą siłą reakcji, która często przyczynia się do rozpadu tkanek i powstawania urazów ciśnieniowych.

JAY Easy Visco
JAY Easy Visco

Siły hydrostatyczne

 

Siła hydrostatyczna to wielkość siły płynu w spoczynku. Jest to siła występująca w obiektach zanurzonych w płynach (cieczach lub gazach). Siły hydrostatyczne, które są zrównoważone lub równomiernie rozłożone, będą wywierać mniejszy nacisk na tkankę.

Hydrostatic Force Icon

Zastosowanie kliniczne

Obciążenie hydrostatyczne równomiernie rozprowadza ciśnienie, aby zmniejszyć jego gromadzenie się pod wrażliwymi obszarami miednicy, co pomaga zapobiegać powstawaniu urazów ciśnieniowych.

Siły hydrostatyczne, które są w równowadze, dają uczucie nieważkości lub pływania w basenie.

Ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości płynu, aby umożliwić właściwą redukcję sił hydrostatycznych.

JAY Balance
JAY Balance

Redukcja napięcia

Redukcja napięcia to wykorzystanie materiałów w celu zmniejszenia skutków tworzenia napięcia na tkance.

Napięcie jest stanem rozciągnięcia lub naprężenia, gdy materiały próbują zaakceptować ciało.

Im większa rozciągliwość materiału, tym bardziej zmniejsza się napięcie. Przykładem może być porównanie dżinsu ze stretchem z oryginalnym dżinsem.

Tension Reduction Icon

Zastosowanie kliniczne

Napięcie może powodować zwiększone siły w punkcie największego zanurzenia, zwykle w okolicy guzów kulszowych.

Pianka jest doskonałym przykładem materiału poduszkowego wytwarzającego napięcie, podczas gdy płyny zmniejszają napięcie.

Zastosowanie materiałów takich jak 4-kierunkowy stretch w pokrowcach zmniejsza napięcie tkanek. Chociaż napięcie jest częstym problemem związanym z materiałami pokrowców, może być również problemem związanym z samym materiałem poduszki.

Zanurzenie miednicy w płynie poduszki (płynie JAY lub powietrzu) lub wstępnie uformowanym kształcie znacznie zwiększa powierzchnię kontaktu i pomaga zmniejszyć szczytowe obszary nacisku.

JAY 2 Deep Contour
JAY 2 Deep Contour

Mikroklimat

Mikroklimat to temperatura i wilgotność powstające w określonym obszarze. Zbyt wysoka temperatura może powodować pocenie się, prowadząc do wilgoci. Zbyt duże ochłodzenie może zakłócać proces gojenia.

Microclimate Icon

Zastosowanie kliniczne

Mikroklimat obszaru podczas siedzenia na poduszce musi być monitorowany, aby zapobiec wzrostowi temperatury, który prowadzi do wilgoci, maceracji i odleżyn.

Lekarze powinni rozważyć zastosowanie materiałów mikroklimatycznych, które chłodzą obszar i opóźniają wzrost temperatury. Materiały mikroklimatyczne ograniczą również pocenie się (wilgoć).

Chociaż rozpad tkanki przypisuje się nadmiarowi ciepła i wilgoci, zbyt sucha skóra jest również bardziej podatna na odleżyny.

Materiały mikroklimatyczne sprzyjają przenikaniu powietrza, ciepła i pary wodnej od użytkownika; dlatego należy rozważyć materiały, które promują stabilny mikroklimat w poduszce.

JAY Fusion z CryoFluid
JAY Fusion z CryoFluid

Tłumienie drgań

Tłumienie drgań polega na zastosowaniu materiału w celu rozproszenia energii powodowanej przez drgania poprzez zmniejszenie amplitudy i częstotliwości drgań.

Wibracje całego ciała (WBV) to wibracje przenoszone przez powierzchnie nośne na całe ludzkie ciało.

Niektóre materiały mogą redukować lub tłumić efekt WBV.

Vibration Dampening Icon

Zastosowanie kliniczne

Poduszki, które zapewniają tłumienie wibracji w celu zmniejszenia WBV są ważne dla osób, które doświadczają bólu, zmęczenia i uszkodzenia nerwów.

Materiał redukujący wibracje powinien być w stanie działać w szerokim zakresie temperatur, jednocześnie pochłaniając energię wstrząsów i wibracji.

Pianka Visco jest przykładem materiału, który dobrze pochłania wstrząsy i wibracje.

JAY Xtreme Active
JAY Xtreme Active

POBIERZ TABELĘ WŁAŚCIWOŚCI PODUSZEK

Clinical Support Information Citations

  1. Brienza, D., Kelsey, S., Karg, P., Allegretti, A., Olson, M., Schmeler, M., Holm, M. (2010). A Randomized Clinical Trial on Preventing Pressure Ulcers with Wheelchair Seat Cushions. Journal of the American Geriatrics Society, 58(12), 2308-2314. doi: 10.1111/j.1532-5415.2010.03168.x

  2. Call, E., Hetzel, T., Mclean, C., Burton, J. N., & Oberg, C. (2017). Off loading wheelchair cushion provides best case reduction in tissue deformation as indicated by MRI. Journal of Tissue Viability, 26(3), 172-179. doi: 10.1016/j.jtv.2017.05.002
  3. Garcia-Mendez, Y., Pearlman, J. L., Boninger, M. L., & Cooper, R. A. (2013). Health risks of vibration exposure to wheelchair users in the community. The Journal of Spinal Cord Medicine, 36(4), 365-375. doi: 10.1179/2045772313y.0000000124
  4. Shabshin, N., Zoizner, G., Herman, A., Ougortsin, V., & Gefen, A. (2010). Use of weight-bearing MRI for evaluating wheelchair cushions based on internal soft-tissue deformations under ischial tuberosities. The Journal of Rehabilitation Research and Development, 47(1), 31. doi: 10.1682/jrrd.2009.07.0105
  5. Watanabe, L. (2017, September). Immersion, envelopment and off-loading. Mobility Management. Retrieved from https://mobilitymgmt.com/Articles/2017/09/01/Seating-Strategies.aspx

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.