Home / Resources / Październik 2021 / Przewodnik dotyczący znalezienia najlepszej pozycji głowy dla użytkownika

Przewodnik dotyczący znalezienia najlepszej pozycji głowy dla użytkownika

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Mimo że jesteśmy nauczeni, że siedzenie i pozycjonowanie zaczyna się od miednicy, często zdarza się, że ludzie próbują zmienić pozycję głowy użytkownika i/lub sprzętu podtrzymującego głowę w momencie, gdy widzą, że głowa nie jest idealnie ustawiona w linii środkowej. Zagłówki i dodatkowe podpór głowy są ważnymi elementami układanki systemu siedzenia. Istotne jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi na wybór tych elementów w ramach procesu oceny. Niniejszy przewodnik ma na celu pomóc zespołom zajmującym się kompleksową technologią rehabilitacyjną (CRT) w znalezieniu najlepszej pozycji, a następnie najlepszego sprzętu dla głowy użytkownika.

Przed zamówieniem sprzętu

Co należy zrobić:

 • Przed złożeniem zamówienia kluczowa jest dokładna ocena. Nie tylko parametry i pomiary, ale wszystkie subiektywne informacje będą niezwykle pomocne (pozycja głowy, nadmierne ślinienie się, trudności w oddychaniu, bóle głowy itp.)
 • Zawsze zaczynaj od miednicy, następnie tułowia, a potem kończyn dolnych i górnych. Postępuj zgodnie z tą kolejnością w pozycji leżącej lub siedzącej.
 • Ustal, czy użytkownik potrzebuje dostosowania lub korekty postawy. Może się okazać, że potrzebuje połączenia obu podejść.
 • Symuluj pozycję głowy za pomocą rąk. Pomoże to określić aktywny ruch, ilość wsparcia, lokalizację i rozmiar bocznych lub przednich podpór, jeśli są potrzebne.
 • Po określeniu najlepszej pozycji głowy za pomocą rąk, przejrzyj opcje sprzętu z innymi członkami zespołu ds. kompleksowej technologii rehabilitacyjnej (CRT). Zidentyfikuj podparcie głowy i komponenty, które najlepiej powielają symulację dłoni i spełniają inne potrzeby określone przez zespół.
 • Ustal realistyczne cele. Skorygowanie konkretnej postawy może nie być możliwe, ale poprawa połykania, oddychania lub pola widzenia to świetne wyniki, które zwiększą funkcjonalność i jakość życia.

Co należy wziąć pod uwagę:

 • Problemy ze wzrokiem są często błędnie interpretowane lub diagnozowane. W razie potrzeby należy skierować się do specjalisty.
 • W przypadku użytkowników z elastycznymi asymetriami lub bez nich, należy szukać pozycji korekcyjnych, które pozwalają na wyrównanie tułowia i głowy.
 • W przypadku użytkowników z nieredukowalnymi asymetriami należy poszukać indywidualnej postawy, która respektuje asymetrie.
 • Weź pod uwagę estetykę. Jeśli podparcie głowy jest zbyt nieporęczne, wykorzystuje zbyt wiele akcesoriów lub jest po prostu nieatrakcyjne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik lub opiekun nie będzie z niego korzystać zgodnie z przeznaczeniem.
 • Szukaj przyczyny, a nie objawu. Typowe objawy to: opuszczona głowa, nadmierne wyprostowanie szyi, nadmierne ślinienie się. Poszukaj głębiej i dowiedz się, co powoduje te objawy. Słaba siła szyi, odchylona postawa miednicy lub tułowia oraz zaburzenia widzenia to przykłady przyczyn, którymi chcemy się zająć.
 • Użytkownicy z postępującymi schorzeniami mogą z czasem potrzebować dodatkowego wsparcia. Upewnij się, że wybrałeś system z kompatybilnym osprzętem, aby w razie potrzeby móc zamontować komponenty, takie jak boczne podkładki pod twarz, podpory przednie itp.

Podczas dostawy sprzętu

Co należy zrobić:

 • W przypadku wózków z elektryczną lub ręczną regulacją przechylenia siedziska należy maksymalnie przechylić wózek i odchylić boczne podpory tułowia i podłokietniki. Przenieś użytkownika i ustaw miednicę w najbardziej neutralnej pozycji, jak najbliżej oparcia pleców.
 • Zgodnie z zaleceniami zawartymi w poprzedniej sekcji "Przed złożeniem zamówienia", przed ułożeniem głowy należy najpierw ułożyć miednicę, a następnie tułów i kończyny dolne/górne.
 • W razie potrzeby użyj funkcji przechylenie siedziska i odchylania oparcia. Każdy wózek oferuje różne mechanizmy do tego celu: siłowniki lub mechaniczne pochylanie/odchylanie w wózkach ręcznych. Zapoznaj się ze sprzętem i korzystaj z tych funkcji.
 • W płaszczyźnie strzałkowej określ najkorzystniejszy kąt między udami a tułowiem oraz kąt nachylenia głowy.
 • Ogólnie rzecz biorąc, należy szukać najbardziej funkcjonalnej pozycji, nawet jeśli oznacza to odchylenie od idealnego ustawienia.
 • Przejrzyj cele ustalone przez zespół na początku procesu i zwróć uwagę nie tylko na postępy w pozycji, ale także w obszarach takich jak oddychanie, czujność, komunikacja, uczenie się, komfort i tolerancja siedzenia.

Co należy wziąć pod uwagę:

 • Sprawdź kąt między udami a tułowiem i w razie potrzeby zwiększ wyprost tułowia, aby znaleźć pozycję, w której głowa użytkownika jest najbardziej stabilna. Ułatwi to oddychanie, połykanie, pole widzenia itp.
 • Przejdź od mniej do więcej. Staraj się używać minimalnej ilości potrzebnych elementów. Upewnij się, że każdy element ma swoją funkcję. Podczas umieszczania podparcia głowy i jego elementów należy unikać bezpośredniego nacisku na obszar skroniowy i oczy, wyrostek sutkowaty i żuchwę.
 • Niezwykle ważne jest otrzymywanie informacji zwrotnych od użytkownika i wprowadzanie korekt w razie potrzeby. W zależności od zdolności użytkownika do komunikowania się, możesz zebrać te informacje zarówno w formie werbalnej, jak i niewerbalnej. Należy zwracać szczególną uwagę na sygnały niewerbalne, takie jak zwiększona praca oddechowa lub zmniejszenie obecności napięcia mięśniowego.

Po dostarczeniu sprzętu

Co należy zrobić:

 • Podczas wizyty kontrolnej należy zawsze ponownie ocenić ogólną pozycję. Poszukaj zmian w innych obszarach, które mogą wpływać na pozycję głowy.
 • Wykonaj zdjęcia, jeśli jest to dozwolone, i śledź postępy użytkownika.
 • Przejrzyj cele ustalone przez zespół na początku procesu i zwróć uwagę nie tylko na postępy w pozycji, ale także w takich obszarach jak oddychanie, czujność, komunikacja, uczenie się, komfort i tolerancja siedzenia.
 • Dokonaj ponownej oceny celów, wprowadź niezbędne zmiany i w razie potrzeby ustal nowe cele.

Co należy wziąć pod uwagę:

 • Czasami poprawa pozycji jest niezauważalna, ale poprawia się poziom zmęczenia, oddychania, bólu itp. Wszystko to również stanowi poprawę.
 • Utrzymanie najbardziej funkcjonalnej pozycji głowy jest dynamicznym procesem, który wymaga okresowych ocen. Nie bój się wprowadzać zmian i próbować nowych strategii, jeśli użytkownik ich potrzebuje.

POBIERZ TEN ARTYKUŁ W FORMACIE PDF DO WYDRUKOWANIA

Clinical Support Information Citations

Źródła

 1. Lange, M.L. & Minkel, J.L. (2018). Seating and Wheeled Mobility. A Clinical Resource Guide. Thorofare, NJ. Slack Incorporated.
 2. Watanabe, L. (2020, June 07). The critical role of head positioning & support for kids. Mobility Management. Retrieved from: https://mobilitymgmt.com/articles/2020/06/07/head-positioning-for-children.aspx.
 3. Lange, M.L. (2017). Positioning the head. Proceedings of the 33rd International Seating Symposium: Be Empowered. 02-04 March 2017. Nashville, TN.
 4. Caneiro JP, O'Sullivan P, Burnett A, Barach A, O'Neil D, Tveit O, et al. The influence of different sitting postures on head/neck posture and muscle activity. Manual therapy. 2010; 15: 54-60.
 5. Sisto, S.A., Druin, E. & Sliwinski, M.M. (2009). Spinal Cord Injury. Management and Rehabilitation. St. Louis, MO. Mosby ELSEVIER.
 6. Watanabe, L. (2013, June 01). Using your head. Mobility Management, ATP Series.

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.