Home / Resources / Lipiec 2020 / Zarządzanie mikroklimatem

Zarządzanie mikroklimatem

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

ŚCIĄGNIEJ TEN ARTYKUŁ W WERSJI PDF DO DRUKU

 

Termin "mikroklimat" został ukuty w latach pięćdziesiątych XX wieku w celu opisania dowolnych warunków klimatycznych na stosunkowo niewielkim obszarze. Historycznie termin ten był używany w kontekście geograficznym, meteorologicznym lub topograficznym, ale ostatnio trafił do branży kompleksowej rehabilitacji, aby opisać mini-atmosferę podwyższonej temperatury skóry i poziomu wilgoci na styku siedzenia.

Ze względu na ograniczoną mobilność i czucie, użytkownicy wózków są narażeni na urazy tkanek. Od dziesięcioleci wiemy, że nacisk i ścinanie są wyraźnymi winowajcami tych urazów, ale ciągłe badania wykazują, że wyższa temperatura powierzchni skóry i wilgotność są również czynnikami przyczyniającymi się do ich powstawania, a zarządzanie tym klimatem ma również kluczowe znaczenie dla promowania zdrowej skóry.

Strategie zapobiegawcze

Icons for preventative strategies

Istnieją kroki, które opiekunowie i użytkownicy wózków powinni podjąć, aby zarządzać mikroklimatem.

 • Zmiana pozycji i zmiana ciężaru ciała: mają one zasadnicze znaczenie dla poprawy przepływu powietrza i odprowadzania wilgoci.
 • Maksymalizacja rozkładu nacisku: sam nacisk może również prowadzić do wzrostu temperatury skóry.
 • Zwiększenie odprowadzania ciepła z powierzchni siedziska.

Podczas oceny siedzenia należy wziąć pod uwagę zarówno konstrukcję poduszki, jak i materiały, aby użytkownicy mogli skutecznie korzystać z tych strategii.

 • Rozważ materiały, z których wykonana jest poduszka:
  • Czy poduszka jest w pełni kontaktowa, dopasowana i wciągająca? Ten typ poduszki może ograniczać przepływ powietrza - jeśli tak, konieczne może być zastosowanie większej liczby strategii redukcji ciepła.
  • Czy poduszka jest w stanie odprowadzać ciepło odpowiednie dla użytkownika i klimatu?
  • Rozważ "aktywne strategie chłodzenia" zapewniane przez materiał poduszki w przypadku bardziej "zagrożonych" użytkowników.
 • Rozważ materiały pokrycia poduszki, które optymalizują przepływ powietrza w przypadku bardziej "zagrożonych" użytkowników:
  • Czy jest w stanie pasywnie odprowadzać ciepło odpowiednie dla użytkownika i klimatu?
  • Czy ma niezbędną zdolność odprowadzania wilgoci?
  • Jaka jest przepuszczalność materiału pokrowca?

JAY Fluid® z technologią Cryo™

Technologia ta pomaga chronić użytkowników przed urazami ciśnieniowymi i ścinającymi, jednocześnie eliminując zagrożenia związane z ciepłem i wilgocią. Odnosząc się do wszystkich czterech elementów zarządzania integralnością skóry (ucisk, ścinanie, ciepło, wilgoć), JAY Fluid z technologią Cryo oferuje najwyższy stopień ochrony skóry dostępny na rynku. Innowacyjny CryoFluid oferuje aktywną metodę chłodzenia powierzchni poduszki. Technologia ta pomaga zmniejszyć ciepło i wilgoć na styku poduszki przez okres do 8 godzin.

To nie magia. To tylko fizyka, która działa.

Sercem technologii Cryo są miliony mikrogranulek wypełnionych parafiną. Gdy ciepło od użytkownika przemieszcza się do tego płynu, jest ono absorbowane przez te mikrokulki, a wosk wewnątrz zaczyna się aktywnie topić. Kulki zawierają również grafit, który przyciąga głowicę w dół do pęcherza, z dala od użytkownika, aż wosk wewnątrz każdej mikrokulki zostanie stopiony. Ten aktywny proces chłodzenia może trwać do 8 godzin. W tym czasie powierzchnia skóry użytkownika jest schładzana do terapeutycznego zakresu temperatur.

JAY Fluid z technologią Cryo zapewnia użytkownikom wózków ochronę skóry przed wszystkimi czynnikami ryzyka: naciskiem, ścinaniem, wilgocią i ciepłem.

 

ŚCIĄGNIEJ TEN ARTYKUŁ W WERSJI PDF DO DRUKU

Clinical Support Information Citations

 1. Kokate, J. Y., Leland, K. J., Held, A. M., Hansen, G. L., Kveen, G. L., Johnson, B. A., ... Iaizzo, P. A. (1995). Temperature-modulated pressure ulcers: A porcine model. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, 76(7), 666-673. doi: 10.1016/s0003-9993(95)80637-7
 2. Lachenbruch, C. (2005, February). Skin cooling surfaces: estimating the importance of limiting skin temperature. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15699555
 3. Lachenbruch, C., Tzen, Y.-T., Brienza, D., Karg, P. E., & Lachenbruch, P. A. (2015), February). Relative contributions of interface pressure, shear stress, and temperatrue on ischemic-induced, skin-reactive hyperemia in healthy volunteers: a repeated measures laboratory study. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25654778

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.