Home / Resources / Listopad 2020 / Korzyści kliniczne wynikające z przechylenia siedziska

Korzyści kliniczne wynikające z przechylenia siedziska

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Zapewnia zmiany pozycji dla użytkowników, którzy nie mogą samodzielnie przenosić wagi.

Osoby, które nie są w stanie samodzielnie przenosić ciężaru ciała lub zmieniać pozycji podczas siedzenia w pozycji pionowej, są narażone na wysokie ryzyko urazów ciśnieniowych. Tolerancja siedzenia jest również zagrożona z powodu niezdolności do redystrybucji nacisku.

Wózki manualne z przechyłem siedziska:

 1. Zapewniają możliwość przeniesienie ciężaru ciała i pozycji.
 2. Zmniejszają ryzyko urazów ciśnieniowych poprzez redystrybucję nacisku z miednicy na tułów.
 3. Zapewniają bezpieczny i łatwy sposób, w jaki asystenci mogą przenosić ciężar ciała użytkowników.

Aby odciążenie guzów kulszowych było skuteczne, kąt nachylenia musi być większy niż 25 stopni. Zmiana pozycji powinna następować przez co najmniej jedną do dwóch minut co 30 minut.

Zapewnia zmiany pozycji dla użytkowników, którzy nie mogą utrzymać pozycji miednicy, klatki piersiowej lub głowy i/lub równowagi wbrew grawitacji przez dłuższy czas.

 • Podczas siedzenia w pozycji wyprostowanej grawitacja naciska na ciało.
 • Jeśli siła mięśni lub ogólna wytrzymałość jest osłabiona, użytkownicy nie będą w stanie utrzymać prawidłowej postawy wyprostowanej, co może prowadzić do odchyleń postawy, takich jak tylne pochylenie miednicy, kifoza piersiowa i / lub pochylenie boczne.
 • Pochylenie pomaga promować prawidłowe ustawienie siedziska i zmniejsza potencjał odchyleń postawy.

 

Benefits-of-TIS1.png         Benefits-of-TIS2.png

 

 

 

 • Zwiększone ryzyko niekorygowalnych odchyleń ortopedycznych i urazów uciskowych kości krzyżowej i kręgosłupa wynika ze złej postawy w czasie.
 • Przechylanie użytkowników, gdy są zmęczeni, pomaga utrzymać ich w pozycji wyprostowanej, ułatwia wyprost klatki piersiowej i neutralną pozycję miednicy.

Benefits-of-TIS3.png

Benefits-of-TIS4-4.png

Zapewnia odpowiednią pozycję użytkownikom, którzy są narażeni na ryzyko powikłań oddechowych.

Jeśli użytkownicy nie są w stanie utrzymać wyprostowanej postawy i przyjmują niewłaściwą postawę, jak opisano powyżej, układ oddechowy może ulec uszkodzeniu.

 • Membrana ma mniej miejsca na opadanie podczas kurczenia się, więc płuca nie rozszerzają się w pełni.
  • Może spowodować zapadnięcie się dolnych partii płuc (niedodma).
  • Wydzieliny nie są mobilizowane - może to prowadzić do zapalenia płuc.
  • Wzięcie głębokiego oddechu staje się trudniejsze.
  • Oddech jest płytszy, a przez to szybszy.
 • Przechylenie siedziska może być często stosowane w celu promowania wyprostu klatki piersiowej i zmniejszenia ryzyka powikłań oddechowych.

Zapewnia odpowiednią pozycję użytkownikom, którzy są narażeni na ryzyko powikłań trawiennych.

Jeśli użytkownicy nie są w stanie utrzymać wyprostowanej postawy i przyjmują złą postawę, układ trawienny może zostać uszkodzony.

 • Jedzenie nie przechodzi tak łatwo przez przewód pokarmowy - może to prowadzić do zapalenia żołądka, refluksu żołądkowego, zapalenia przełyku i/lub niedrożności jelit.
 • Pozycja głowy i szyi nie jest optymalna.
  • Może powodować aspirację podczas połykania.
  • Może wywoływać prymitywne odruchy, takie jak odruch wymiotny lub parcie na język.
 • Przechylenie siedziska można wykorzystać do promowania pozycji, które zmniejszają ryzyko powikłań żołądkowo-jelitowych.

Zapewnia odpowiednią pozycję dla użytkowników, którzy są narażeni na ryzyko niedociśnienia posturalnego.

Stan, w którym ciśnienie krwi spada, gdy użytkownik znajduje się w pozycji pionowej.

 • Może prowadzić do zawrotów głowy lub utraty przytomności - potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia.
 • Przechylenie siedziska może stymulować przepływ krwi powyżej poziomu serca, aby pomóc w przypadku wystąpienia takiego stanu.

Zapewnia odpowiednią pozycję dla użytkowników zagrożonych dysrefleksją autonomiczną.

Stan, w którym ciśnienie krwi wzrasta z powodu zdarzenia lub stanu, który organizm interpretuje jako "szkodliwy".

 • Jest to potencjalnie zagrażający życiu sygnał ostrzegawczy wytwarzany przez organizm, aby poinformować osoby z urazami rdzenia kręgowego, że coś jest nie tak.
 • Może być spowodowany przepełnionym pęcherzem (zagięty cewnik), zablokowanym jelitem, zwężeniem przepływu krwi, zmianą pozycji itp.
 • Przechylenie siedziska umożliwia szybkie doprowadzenie pacjenta do najbardziej wyprostowanej pozycji w celu obniżenia ciśnienia krwi.

Zapewnia zmianę pozycji przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka spastyczności prostowników.

 • Niewielkie rozwarcie kąta biodra na początku przeniesienia ciężaru może czasami powodować skurcz prostowników.
 • Przechylenie siedziska utrzymuje optymalny kąt biodra podczas przeniesienia ciężaru.

Zapewnia zmianę pozycji bez ryzyka wystąpienia sił ścinających.

 • Gdy osoby są odchylone, a następnie przywrócone do pozycji pionowej, następuje pewne przesunięcie miednicy do przodu na siedzeniu z powodu przesunięcia ścinającego.

 

Benefits-of-TIS5.png

 

 • Przemieszczenie ścinające występuje, ponieważ anatomiczny punkt obrotu stawu biodrowego nie pokrywa się z punktem obrotu połączenia siedziska z oparciem wózka, gdy jest on odchylony.
 • W przeciwieństwie do tego, gdy uzytkownicy są przechyleni, a następnie przywróceni do pozycji pionowej, nie ma ruchu ciała względem wózka.

 

QUICKIE IRIS®

IRIS-1-2.jpgIRIS-2-2.jpg

Mechanizm przechylania siedziska w QUICKIE IRIS® posiada zakrzywione ramię wahacza, które pozwala ramie siedziska obracać się na ramie podstawy, jednocześnie utrzymując środek ciężkości osoby w niemal idealnym wyrównaniu ze środkiem obrotu siedziska (COR). Wyrównanie to jest utrzymywane przez cały cykl przechylania i powrotu do pozycji pionowej. Ponieważ środek ciężkości osoby pozostaje stały i praktycznie nie występuje poziome przesunięcie środka ciężkości, jak w przypadku innych mechanizmów przechylania, IRIS ma następujące zalety w porównaniu z innymi systemami przechylania:

 • Możliwość zastosowania najkrótszego rozstawu osi dostępnego na rynku bez uszczerbku dla stabilności podstawy jezdnej. Może to znacznie zwiększyć zwrotność dla operatora.
 • Wyrównanie COG i COR znacznie zmniejsza możliwość obciążenia kółek z przodu bez uszczerbku dla zwrotności lub bezpieczeństwa asystenta lub użytkownika.
 • Dzięki optymalnemu wyrównaniu COG użytkownika i COR wózka, ilość wysiłku, jaką asystent może włożyć w przechylenie siedziska i przywrócenie go do pozycji pionowej, jest drastycznie zmniejszona, co pozwala na płynne i bezwysiłkowe działanie.
 • Stały COG może potencjalnie wyeliminować problemy związane z przesunięciem poziomym, które występuje w innych systemach przechylenia, takich jak:
  • Wyzwalacze lub zaburzenia, które mogą powodować spastyczność.
  • Pobudzenie u użytkowników z zaburzeniami poznawczymi.
  • Ochronne reakcje rozszerzające.

 

Pobierz wersję PDF tego materiału TUTAJ

Clinical Support Information Citations

 1. Consortium for Spinal Cord Medicine, Pressure Ulcer Prevention and Treatment Following Spinal Cord Injury: A clinical guideline for Health-Care Professionals 2nd. ed., 2014.
 2. Dicianno, B. E., Lieberman, J., Schmeler, M. R., Souza, A. E., Cooper, R., Lange, M.,...Jan, Y. (2015). Rehabilitation Engineering and Assistive Technology Society of North America's Position on the Application of Tilt, Recline, and Elevating Legrests for Wheelchairs Literature Update. Assistive Technology,27(3), 193-198.
 3. Jan, Y., Liao, F., Jones, M. A., Rice, L. A., & Tisdell, T. (2013). Effects of Durations of Wheelchair Tilt-in-Space and Recline on Skin Perfusion Over the Ischial Tuberosity in People With Spinal Cord Injury. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation,94(4), 667-672.

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.