Udostepnij:
Take it offline!
This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.
Pobierz PDF
Często, gdy oceniamy zmechanizowane urządzenie mobilne (PMD) dla niepełnosprawnego dziecka, oprócz kwestii motorycznych musimy również wziąć pod uwagę kwestie poznawcze. Wielu klinicystów zadaje sobie pytanie, jak obejść te kwestie i często zadaje pewne pytania:
Czy dzieci z zaburzeniami poznawczymi mogą uzyskać dostęp do tych technologii mobilności? Czy istnieją narzędzia, które mogą pomóc lekarzom w ocenie zmechanizowanych urządzeń mobilnych? Jakich sztuczek można użyć, aby spersonalizować wózek z napędem elektrycznym (PWC) i poprawić bezpieczeństwo?
Niniejsze stanowisko ma na celu udzielenie odpowiedzi na te pytania poprzez systematyczny przegląd literatury naukowej i towarzyszącą mu dyskusję na temat wyników.
Streszczenie
Cele: podsumowanie i przeanalizowanie badań dotyczących oceny mobilności siłowej osób z zaburzeniami poznawczymi i motorycznymi, badających strategie i środki.
Metoda: Przeszukano literaturę obejmującą artykuły opublikowane w latach 1999-2015 przy użyciu jednej elektronicznej bazy danych. Badania obejmujące osoby z zaburzeniami poznawczymi i potrzebą oceny PMD (Powered Mobility Devices); kluczowe terminy obejmowały power(ed) mobility, power(ed) wheelchair i terminy specyficzne dla bazy danych. Trzech recenzentów niezależnie sprawdzało tytuły, streszczenia i artykuły pełnotekstowe. Kryteria włączenia: Badania, które zawierały opis oceny strategii lub pomiaru umiejętności poruszania się na wózku dla użytkowników z zaburzeniami funkcji poznawczych i motorycznych.
Wyniki: Spośród 1111 tytułów 7 artykułów spełniło kryteria włączenia. Niektóre funkcje poznawcze wydają się być zmiennymi predykcyjnymi lub bardziej związanymi z umiejętnościami poruszania się z napędem. Kilka badań odnosi się do pomiarów umiejętności poruszania się z napędem nawet dla osób z zaburzeniami poznawczymi w celu zorganizowania odpowiedniego treningu PMD.
Wnioski: Nie ma minimalnego wyniku (w testach neuropsychologicznych), który wykluczałby kogokolwiek z korzystania z PMD przed odpowiednim szkoleniem przez specjalistów AT, w każdym wieku.
Słowa kluczowe: POWERED MOBILITY DEVICE, POWERED MOBILITY, POWERED WHEELCHAIR, SYSTEMATIC REVIEW, TRAINING, ASSESSMENT, COGNITIVE IMPAIRMENT, COGNITIVE FUNCTIONS, PSYCHOLOGICAL TEST
Kontekst
Mobilność jest podstawową umiejętnością umożliwiającą uczestnictwo w rolach i czynnościach życia codziennego [1]. Identyfikacja urządzenia mobilnego z napędem (PMD; np. wózki z napędem, skutery elektryczne, wózki balansujące) jest złożonym procesem, który wymaga zatwierdzonych strategii. Jednak w kontekście włoskim proces ten rzadko jest wspierany przez zatwierdzone instrumenty: w wielu przypadkach zależy on wyłącznie od wiedzy specjalistycznej pojedynczego operatora / serwisu lub odnosi się do techników [2,3,4,5]. Jedną z głównych przeszkód we wprowadzaniu zwalidowanych środków w warunkach klinicznych jest możliwość włączenia ich do dobrze ugruntowanych praktyk. Coraz częściej specjaliści w dziedzinie rehabilitacji są proszeni o stosowanie zwalidowanych narzędzi na każdym etapie procesu świadczenia usług [6], od identyfikacji i wyboru urządzenia do oceny wyników interwencji, w szczególności gdy ocena PMD dotyczy osoby z zaburzeniami motorycznymi i poznawczymi.
Uważamy, że należy ponownie rozważyć te kwestie i poświęcić czas i zasoby na proces oceny, ponieważ liczba osób niepełnosprawnych korzystających z wózków stale rośnie, a wózek stał się stopniowo coraz bardziej akceptowanym rozwiązaniem [2,6,7]. Co więcej, użytkownicy, którzy często nie są zadowoleni ze swoich urządzeń wspomagających poruszanie się i ich usług [8, 9], przypominają nam również, że aby zapewnić odpowiednią usługę, niezbędny jest proces skoncentrowany na zasobach, działaniach i pragnieniach osoby niepełnosprawnej [10].
Aby dążyć do najlepszego "dopasowania" między osobą a PMD, konieczne jest uwzględnienie kilku czynników związanych zarówno z osobą niepełnosprawną, jak i jej kontekstem: wśród czynników osobistych z pewnością ważną rolę odgrywają aspekty poznawcze, które często stawiają klinicystów w decydującym kryzysie [10, 11].
Celem tego systematycznego przeglądu było podsumowanie i przeanalizowanie badań dotyczących oceny mobilności siłowej u osób z zaburzeniami poznawczymi i motorycznymi, badając strategie i środki.