Home / Resources / Lipiec 2019 / Kąt ustawienia siedziska w wózku

Kąt ustawienia siedziska w wózku

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Uwaga: 90° jest używane wyłącznie jako odniesienie. Wszystkie kąty powinny być bezpośrednim przełożeniem kątów ciała stwierdzonych podczas oceny klinicznej.

 

Kąt między udami a tułowiem

Kąt siedziska do oparcia

 

Cele oceny

Zapewnienie wsparcia w najbardziej dopasowanej do postawy, wygodnej pozycji. Może jednak zaistnieć potrzeba pójścia na kompromis w celu wsparcia optymalnych poziomów aktywnego ruchu dla zadań funkcjonalnych.

Chociaż ograniczenia zakresu ruchu bioder (ROM) są często sugerowane przez prezentację klienta w pozycji siedzącej, ostateczny zakres ruchu bioder jest identyfikowany podczas oceny na macie. W pozycji leżącej (z kręgosłupem w neutralnym ustawieniu) zakres ruchu zgięcia biodra jest przekraczany w punkcie, w którym miednica obraca się do tyłu.

Kwestie techniczne

Zmiana kąta nachylenia siedziska do oparcia w celu dostosowania do zakresu ruchu bioder klienta jest konieczna dla optymalnego ustawienia kręgosłupa. Należy to zrównoważyć z poniższymi rozważaniami, szczególnie w przypadku bardziej ekstremalnych kątów.

 

Większy niż 90°

  • Miednica może przechylać się do tyłu, tułów staje się kifotyczny, a biodra mogą przesuwać się do przodu.
  • Masa ciała przesuwa się za środek ciężkości ciała, użytkownik ma zwiększone prawdopodobieństwo poślizgnięcia się.
  • Wzorce tonalne prostowników mogą zostać uruchomione.
  • Cały układ może mieć mniejszą stabilność do tyłu.

Thigh-to-trunk-angle wheelchair greater than 90°

 

Mniejszy niż 90°

  • Jeśli kąt między siedziskiem a oparciem jest mniejszy niż tolerowany kąt zgięcia bioder, miednica może obrócić się do tyłu, a klient może zsunąć się do przodu.
  • Miednica może obracać się do przodu, co powoduje tendencję do zginania tułowia z dala od podparcia pleców i utraty stabilności tułowia.
  • Najlepiej w połączeniu z pochyleniem siedziska lub stałym pochyleniem, tak aby oparcie pleców nie było bardziej zgięte niż 90° względem podłoża, w celu zapewnienia użytkownikowi skutecznego wsparcia tułowia przed przyciąganiem grawitacyjnym w dół.

Thigh-to-trunk-angle wheelchair less  than 90°

 

Kąt między udem a podudziem

Kąt siedziska do podnóżka


Cele oceny

Z miednicą w pozycji neutralnej i obciążonymi udami, podeprzyj kończyny dolne w pozycji, która obciąża stopy w celu zapewnienia stabilności i rozłożenia nacisku. Szczególnie ważne jest uwzględnienie ograniczeń zakresu ruchu, takich jak zakres ścięgna podkolanowego.

Kwestie techniczne

Kąt podparcia siedziska do podnóżka można zmienić poprzez kąt gięcia ramy, głębokość siedziska, umieszczenie podnóżka na uchwycie, a także użycie paska na łydkę lub podkładki.

 

Większy niż 90°

  • Jeśli kąt między udem a kończyną dolną jest większy niż zakres tolerowany przez ścięgna podkolanowe (przy neutralnym pochyleniu miednicy), napięcie ścięgien podkolanowych może pociągnąć miednicę do przodu, przechylić miednicę do tylnej orientacji, a użytkownik może zsunąć się do przodu.
  • Skuteczne obciążenie stóp może być trudniejsze.
  • Bardziej wydłużony kąt gięcia ramy/podnóżka tworzy dłuższy ogólny profil wózka, co zwiększa promień skrętu i tworzy funkcjonalną barierę dla zbliżania się do obiektów w otoczeniu.

Thigh-to-lower leg-angle wheelchair greater than 90°

 

Miejszy niż 90°

  • Jeśli kąt siedziska do podnóżka jest mniejszy niż zakres tolerancji mięśnia czworogłowego, miednica może zostać przyciągnięta do pozycji pochylonej do przodu. Może to powodować tendencję do nadmiernego wyprostu tułowia i zmniejszonej kontroli tułowia.
  • Wymaga większego zgięcia grzbietowego stawu skokowego niż pozycja 90° lub wyprostowana pozycja podparcia nóg.
  • Prawidłowe obciążenie stóp może być trudniejsze.
  • Może wymagać większej wysokości siedziska, aby uniknąć kolizji z kółkami.

Thigh-to-lower leg-angle wheelchair less than 90°

 

Kąt między podudziem a stopą

Kąt podparcia stopy


Cele oceny

Przy optymalnym ustawieniu miednicy, ud i podudzia, utrzymuj stopę w najlepszej pozycji do obciążenia. Podeprzyj stopy tak blisko pozycji neutralnej, jak to możliwe, aby uzyskać maksymalny kontakt z powierzchnią i zachować wyrównanie stawów. Należy uwzględnić ograniczenia zakresu ruchu stopy i kostki.

Kwestie techniczne

Kąt nachylenia podnóżka

Większy niż 90°

  • Może wymagać wyższej wysokości siedziska.
  • Mogą być mniej stabilne, powodując przesuwanie się stóp do przodu.
  • Może wpływać na wzorce tonalne i nieprawidłowe odruchy.

Lower Leg to Foot Angle greater than 90° wheelchair

 

Mniejszy niż 90°

  • Należy wziąć pod uwagę rozciągnięcie ścięgna Achillesa i dostępny zakres ruchu kostki.
  • Może wymagać większej wysokości siedziska.
  • Może wpływać na wzorce tonalne i nieprawidłowe odruchy.

Lower Leg to Foot Angle less than 90° wheelchair

 

Ukierunkowanie

Cele oceny

Zorientuj pozycję klienta w systemie siedzenia/mobilności w pozycji, która promuje wyprostowaną postawę siedzącą i stabilną podstawę dla funkcji.

Kwestie techniczne

Rozważ wybór podstawy mobilnej:

  • Regulacja kąta ramy siedziska
  • Całkowita długość ramy
  • Wysokość siedziska do podłogi
  • Możliwość połączenia z siedziskiem

 

Pionowe

  • Użytkownik może nie być w stanie utrzymać głowy/tułowia w pozycji pionowej wbrew grawitacji.
  • Wymaga więcej wysiłku, aby utrzymać głowę i tułów w pozycji pionowej, może nasilać zmęczenie.
  • Użytkownik może mieć tendencję do pochylania miednicy do 25° w tył w celu osiągnięcia stabilności.

Orientation_too vertical_wheelchair

 

Przechylone

  • Użytkownik może odchylić się do przodu od oparcia, jeśli ma silną reakcję prostowania
  • Może to mieć negatywny wpływ na orientację wzrokową.
  • Może mieć wpływ na bezpieczną pozycję połykania
  • Większe trudności w wykonywaniu czynności funkcjonalnych wymagających sięgania do przodu.
  • 45-55 stopni odchylenia do tyłu wymagane do skutecznego odciążenia dolnego obszaru miednicy.

Orientation_too tilted_wheelchair

 

Pobierz ten artykuł w formacie PDF do druku

 

 

Clinical Support Information Citations

  1. Waugh, K. and Crane, B. (2013). A clinical application guide to standardized wheelchair seating measures of the body and seating support surfaces (rev. Ed.). Denver, CO. University of Colorado Denver. Available from: http://www.ucdenver.edu/academics/AssistiveTechnologyPartners/resources/WheelchairSeating/Pages/WheelchairGuideForm.aspx
  2. Waugh, K. and Crane, B. (2013). Glossary of wheelchair terms and definitions. Denver, CO. University of Colorado Denver. Available from: https://www.ncart.us/uploads/userfiles/files/glossary-of-wheelchair-terms.pdf
  3. Zwick, D. (2014). How Posture Goes Wrong: Body Shape Distortion in Cerebral Palsy. Available from: https://www.omicsonline.org/open-access/how-posture-goes-wrong-body-shape-distortion-in-cerebral-palsy-2157-7595.1000e115.php?aid=25348

 

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.