Home / Blog / Styczeń 2022 / Jak wybrać zależne urządzenie mobilne? Identyfikacja potrzeb

Jak wybrać zależne urządzenie mobilne? Identyfikacja potrzeb

Udostepnij:

Take it offline!

This Education in Motion resource is also available as a printable PDF.

Pobierz PDF

Podczas przeglądania informacji o nowym pacjencie, jednym z pierwszych pytań, na które stara się odpowiedzieć zespół oceniający, jest: "Czy klient będzie potrzebował wózka manulanego czy elektrycznego?". W zależności od wielu czynników, takich jak wiek i diagnoza, określenie odpowiedniego rozwiązania w zakresie mobilności przed pierwszą wizytą u pacjenta może być stosunkowo proste. Jednak określenie wózka wózka manualnego i elektrycznego nie jest tak proste, gdy oprócz upośledzenia ortopedycznego dana osoba ma zdiagnozowane zaburzenia rozwojowe, poważne upośledzenie funkcji poznawczych, niepełnosprawność intelektualną itp. W takich przypadkach zespół prawdopodobnie będzie musiał przenieść początkowy nacisk na odpowiedź na pytanie: "Czy przy odpowiednich komponentach, konfiguracji i szkoleniu użytkownik wykazuje potencjał do niezależności w zakresie mobilności, czy też bardziej odpowiednie jest zależne urządzenie mobilne?".

Ta dwuczęściowa seria blogów skupi się na określeniu, kiedy zależne urządzenie mobilne jest odpowiednie oraz na wskazówkach dotyczących wyboru najlepszego stylu zależnej bazy mobilności.

Identyfikacja potrzeb

Upośledzenie ruchowe dzieci, młodzieży i dorosłych może wahać się od łagodnego do ciężkiego, a czasami tradycyjna technologia kompleksowej rehabilitacji (CRT) to po prostu "za dużo" dla pacjenta i / lub opiekunów. Jednym ze sposobów na zawężenie opcji jest rozpoczęcie od funkcjonalnej oceny poruszania się. Zapewni to punkt wyjścia do dyskusji na temat optymalnych zaleceń dotyczących podstawy mobilności. Funkcjonalne Kategorie Poruszania się (FAC) to jedno z narzędzi, które terapeuta może wykorzystać do określenia, jaka podstawa jest potrzebna.

Kategoria funkcjonalnego poruszania się (FAC) ocenia pacjentów w następujący sposób:

 1. Pacjent nie może chodzić lub potrzebuje pomocy dwóch lub więcej osób
 2. Pacjent potrzebuje ciągłego wsparcia ze strony jednej osoby, która pomaga w utrzymaniu ciężaru i równowagi.
 3. Pacjent potrzebuje ciągłego lub przerywanego wsparcia jednej osoby, aby pomóc w utrzymaniu równowagi i koordynacji.
 4. Pacjent wymaga nadzoru słownego lub pomocy w gotowości ze strony osoby bez kontaktu fizycznego.
 5. Pacjent może chodzić samodzielnie po równym podłożu, ale wymaga pomocy na schodach lub nierównych powierzchniach
 6. Pacjent może chodzić samodzielnie w dowolnym miejscu

Gdy pacjent uzyska wynik 0 lub 1, decyzja o zaleceniu wózka jest zwykle dość jasna. Gdy pacjent uzyska ocenę 4 lub 5, zalecenie wózka może być mniej prawdopodobne. Jednak często stwierdzam, że gdy dana osoba ocenia się w kategoriach 2 lub 3, decyzja o wyborze urządzenia do poruszania się może być nieco trudniejsza. Na przykład:

 • Nastolatek z zespołem Angelmana, który jest w stanie poruszać się przez pewien czas w domu, ale wymaga pomocy opiekuna w społeczności w celu zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności.
 • Klient ze zdiagnozowanym porażeniem mózgowym i spektrum autyzmu z poważnymi problemami behawioralnymi, wymagający stałego nadzoru opiekuna w celu poruszania się w szkole i w społeczności.
 • Dziecko, które może poruszać się wcześnie w ciągu dnia, ale męczy się do tego stopnia, że nie może chodzić lub korzystać z jakiejkolwiek formy niezależnego urządzenia do poruszania się po południu lub wieczorem.
 • Osoba, która ma napady prowadzące do okresów, w których poruszanie się lub niezależne poruszanie się na wózku nie jest możliwe.
 • Zdarzają się sytuacje, w których dziecko potrzebuje zależnej podstawy do poruszania się, ale nie potrzebuje szerokiego wsparcia w zakresie siedzenia i pozycjonowania.
 • Dziecko potrzebuje umiarkowanego siedzenia na zależnej podstawie jezdnej, ale rodzina nie jest w stanie przetransportować wózka.
 • Rodzina NIE chce, aby dziecko korzystało z wózka, mimo że jest ono całkowicie zależne od wszelkich form mobilności.

Wszystkie te scenariusze prawdopodobnie doprowadziłyby zespół oceniający specjalistów do podjęcia decyzji, że jakaś forma zależnej bazy jezdnej jest odpowiednia, co oznacza, że następnym krokiem jest określenie rodzaju zależnej bazy jezdnej. Nadrzędnymi kategoriami zależnej bazy jezdnej są wózki adaptacyjne, transportowe wózki inwalidzkie i manualne wózki inwalidzkie (tj. Tilt-in-Space i standardowe). W drugiej części tej serii blogów na temat zależnych urządzeń mobilnych, mój kolega zajmie się dogłębnie każdą z tych kategorii.

Jak wybrać zależne urządenie mobilne? Przegląd opcji

Clinical Support Information Citations

Linda Bollinger, PT, DPT, ATP/SMS
Pediatric Sales Specialist
Sunrise Medical
usLeckeyTeam@sunmed.com

Linda Bollinger

WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI: WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PROFESJONALNEGO. NINIEJSZA STRONA INTERNETOWA (I DOKUMENTY, DO KTÓRYCH SIĘ NA NIEJ ODWOŁUJE) NIE ZAPEWNIAJĄ PORAD MEDYCZNYCH. Sunrise Medical (US) LLC („Sunrise”) nie świadczy usług lekarskich. Informacje zawarte na tej stronie internetowej (i dokumenty, do których się w niej odwołuje), w tym między innymi tekst, grafika, obrazy i opisy, służą wyłącznie celom informacyjnym i powinny być wykorzystywane jako ogólne źródło informacji dla klinicystów i dostawców w celu wykorzystania umiejętności rozumowania klinicznego w celu określenia optymalnych rozwiązań w zakresie siedzenia i mobilności dla poszczególnych pacjentów. Żaden materiał na tej stronie internetowej (ani żaden dokument, do którego się tu odwołuje) nie jest przeznaczony do wykorzystania (ani substytutu) profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Nigdy nie lekceważ swojego profesjonalnego szkolenia medycznego podczas udzielania porad medycznych lub leczenia z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie (lub jakimkolwiek dokumencie, do którego się tu odwołujesz). Klinicyści powinni dokładnie przejrzeć ten (i wszelkie inne materiały) i potwierdzić zawarte w nim informacje z innymi źródłami. Poleganie na tej stronie internetowej (i informacjach w niej zawartych) odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.